Rutin ve rutin dışı aşılara sağlıklı veya kronik hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerin perspektifinden bakış
The perspective of parents with healthy or chronically ill children on routine and off-schedule vaccines
- Tez No: 1014541
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
A m a ç : Ç a l ı ş m a , sağlıklı ve kronik hastalıklı çocuk ebeveynlerinin; rutin ve rutin dışı aşılar ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyerek karşılaştırmak, ebeveynlerin farkındalığını artırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdedir. Örneklemi, bir şehir hastanesine sağlıklı veya kronik hastalığı olan çocuğuyla başvuran ve bilgilendirilmiş yazılı onam alınan ebeveynler oluşturmuştur (N=200). Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu-1, Tanıtıcı Bilgi Formu-2 ve Çocukluk Aşıları Hakkında Ebeveyn Tutumları Ölçeği (PACV)kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Jamovi (Version 2.6.19.0, The jamovi project, 2024) yazılımı kullanılmıştır. Bulgular: Grup 1'de PACV puan ortalaması 38,6 ± 21,77, Grup 2'de ise 38, 89 ± 22 olarak bulundu. Gruplar arasında PACV puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. PACV skoru ≥ 50 olan ebeveyn oranı Grup 1'de %29, Grup 2' de %30 olup aşı tereddüdü açısından da gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Rutin ve rutin dışı aşı yaptırma oranları sağlıklı ve kronik hastalığı olan gruplarda benzerdi (p> 0,05). Sonuç: Bu çalışmada sağlıklı ve kronik hastalığı olan çocukların ebeveynleri arasında PACV puan ortalamaları ve aşı tereddüt düzeyi açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Rutin aşı yaptırma oranları iki grup arasında benzer bulunurken rutin dışı aşı yaptırma oranının kronik hastalığı olan çocukların ebeveynlerinde istatiksel olarak anlamlılık sınırında daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgular, kronik hastalık varlığının genel aşı tutumu üzerinde belirgin bir farklılık oluşturmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare and determine the knowledge, attitudes, andbehaviors of parents of healthy and chronically ill children regarding routine and non-routinevaccinations, and to increase parental awareness. Methods: This was a descriptive study. The sample consisted of parents who presented to a city hospital with either a healthy or a chronically ill child and who provided written informedconsent (N=200). Data were collected using the Descriptive Information Form-1, Descriptive Information Form-2, and the Parental Attitudes toward Childhood Vaccination Scale (PACV). The statistical analysis of the data was performed using Jamovi (Version 2.6.19.0, The jamoviproject, 2024) software. Results: The mean PACV score was 38, 6 ± 21, 77 in Group 1 and 38, 89 ± 22 in Group 2. No statistically significant difference was found between the groups in terms of mean PACV scores. The proportion of parents with a PACV score ≥50 was 29% in Group 1 and 30% in Group 2, indicating no significant difference between the groups regarding vaccine hesitancy. Rates of routine and non-routine vaccination were similar between the healthy group and the group with chronic illness (p > 0, 05). Conclusion: In this study, no significant difference was found between parents of healthy children and those with chronically ill children in terms of mean PACV scores and levels of vaccine hesitancy. While the rates of receiving routine vaccinations were found to be similar between the two groups, the rate of receiving non-routine vaccinations was observed to be higher among parents of children with chronic illnesses, reaching borderline statistical significance. These findings suggest that the presence of a chronic condition does not lead to a marked difference in overall vaccination attitudes.