Apikal periodontitisli dişlerde farklı kök kanal dolum tekniklerinin kök kanal tedavisi başarısına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different root canal obturation techniques on the success of root canal treatment in teeth with apical periodontitis
- Tez No: 1014559
- Danışmanlar: DR. ERHAN ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı, periapikal lezyonlu dişlerin tedavisinde farklı kanal patlarının (epoksi rezin esaslı AH Plus [AHP] ve kalsiyum silikat esaslı AH Plus Biyoseramik Pat [AHPbcs]) ve farklı obturasyon tekniklerinin (soğuk lateral kondensasyon [SLK] ve sıcak vertikal kompaksiyon [SVK]) radyolojik iyileşme, pat taşma oranları, ağrı düzeyi ve postoperatif tedavi başarısı üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Apikal periodontitis tanısı konmuş tek köklü dişlere sahip toplam 168 hasta rastgele olarak dört gruba ayrılmıştır: AHP-SLK, AHP-SVK, AHPbcs-SLK ve AHPbcs-SVK. Tedavi başarısı, periapikal lezyon boyutu, periapikal iyileşme, pat taşması ve Perpiapikal İndeks [PAI] skoru gibi klinik ve radyolojik parametreler, preoperatif dönem ve bir yıllık takip süreci sonunda değerlendirilmiştir. Obturasyon sonrası ağrı düzeyleri ve analjezik kullanımı, tedaviyi takiben 6., 24. ve 72. saatlerde ve 1. haftaya kadar kaydedilmiştir. Bir yıllık takip sonunda, AHPbcs-SVK grubunda periapikal iyileşme skoru, AHP-SLK grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Postoperatif ağrı en sık AHPbcs-SVK grubunda gözlenmiş olup, 6. saatte bu oran %60 olarak kaydedilmiştir. Gruplar arasında başarı oranları açısından göreceli farklılıklar saptanmış olmakla birlikte, bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p = 0,175). Gruplar arasında genel başarı oranları açısından anlamlı bir fark gözlenmemesine rağmen, AHPbcs–SVK kombinasyonu, periapikal iyileşme ve lezyon boyutundaki küçülme bakımından daha olumlu sonuçlar sergilemiştir. Pat ekstrüzyonunun hem pat tipi hem de obturasyon tekniği ile anlamlı derecede ilişkili olduğu saptanmış; bu durumun AHPbcs–SVK grubunda daha sık meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of different sealers (epoxy resin–based AH Plus [AHP] and calcium silicate–based AH Plus Bioceramic Sealer [AHPbcs]) and obturation techniques (cold lateral condensation [CLC] and warm vertical compaction [WVC]) on radiological healing, sealer extrusion rates, pain, and postoperative treatment success in the treatment of teeth with periapical lesions. 168 patients having single-rooted teeth with apical periodontitis were randomized into four groups: AHP-CLC, AHP-WVC, AHPbcs-CLC, and AHPbcs-WVC. Clinical and radiological evaluations (PAI score, periapical lesion size, periapical healing, sealer extrusion, and treatment success) were performed preoperatively and again at the end of a one-year follow-up. Post-obturation pain levels and analgesic use were recorded at 6, 24, 72 hours, and up to one-week post-treatment. At the one-year follow-up, the periapical healing score in the AHPbcs-WVC group was statistically significantly higher compared to that of the AHP-CLC group (p<0.05). Postoperative pain, although it was relatively low, was observed most frequently in the AHPbcs-WVC group (60%) at 6 hours. While success rates showed relative differences between the groups, these were not statistically significant (p = 0.175). Although no significant difference was observed in overall success rates between the groups, the AHPbcs–WVC combination showed more favorable results in terms of periapical healing and lesion size reduction. Sealer extrusion was significantly associated with both sealer type and obturation technique and occurred more frequently with AHPbcs–WVC.