Algoritma öğretiminde scratch kullanımının ortaokul öğrencileri üzerindeki başarıya etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of scratch usage on the success of secondary students in algorithm teaching and student opinions
  1. Tez No: 1014568
  2. Yazar: SEVİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Zaman içerisinde değişen ve gelişen öğretim sistemlerinde teknolojinin eğitim müfredatları içerisindeki etkisi oldukça önem kazanmaktadır. Scratch ve diğer öğretim teknolojileri, günümüzde birçok kazanımı öğrencilere kazandırdığı ve birden fazla duyu organına hitap ederek öğrenmeyi kolaylaştırdığı için eğitim müfredatlarına entegre edilmeye çalışılmaktadır. Çalışmada algoritma öğretiminin, geleneksel yönteme kıyasla, Scratch ile kullanımın başarıya etkisi araştırılmış, öğrenciler detaylı şekilde gözlemlenmiş ve görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada karma model kullanılmış, nicel ve nitel verilerin toplanmış, analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Nitel ve nicel verilerin toplam süreci eş zamanlı olarak uygulandığından araştırmanın deseni 'yakınsayan paralel desen' olarak belirlenmiştir. Var olan iki sınıftan rasgele şekilde deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubunda 14 öğrenci ve deney grubunda 19 öğrenci bulunmaktadır. Başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve kapsam geçerliliği bir uzman tarafından gerçekleştirilmiştir. Başarı testi 103 kişiye uygulanmış ve güvenirlik analizine tabi tutularak alfa katsayısı 0,78 olarak bulunmuştur. Başarı testi, ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır. Araştırmadaki her iki gruba da ön test uygulanmış, üç haftalık eğitim verilmiş ve son test uygulanmıştır. Deney grubunda Scratch ile algoritma örnek soruları çözülürken, kontrol gurubunda aynı örnek sorular, geleneksel yol ile çözülmüştür. Nicel araştırma, nitel veriler ile desteklenmiş ve katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakat uygulanmıştır. Bu görüşmede elde edilen nitel veriler gruplanarak anlamlı bulgular çıkarılmıştır. Deney grubu öğrencilerine, Scratch ile yapılan uygulamaları derinlemesine incelemek amacıyla uygulama gözlem formu oluşturulmuştur. Nicel araştırma sonucunda algoritma öğretiminde Scratch kullanımının, geleneksel öğretim yöntemine kıyasla öğrenci başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ama her iki öğretim yönteminin de öğrenci başarısını arttırdığı, deney grubunda yer alan öğrencilerin başarı ortalamasının kontrol grubundakilerden daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of technology in educational curricula is gaining importance in the changing and developing education systems. Today, Scratch and other instructional technologies are being integrated into educational curricula as it provides many gains to students and facilitates learning by addressing multiple sensory organs. In this study, the effect of algorithm teaching on the success of using Scratch compared to the traditional method was investigated, students were observed in detail and their opinions were consulted. Mixed model was used in the research, quantitative and qualitative data were collected, analyzed and interpreted. Since the total process of qualitative and quantitative data was applied simultaneously, the design of the study was determined as paralel convergent parallel pattern.. Experimental and control groups were randomly formed from two existing classes. There were 14 students in the control group and 19 students in the experimental group. The achievement test was developed by the researcher and the scope validity was performed by an expert. The success test was applied to 103 people and alpha coefficient was found to be 0.78 after reliability analysis. Achievement test was applied as pre-test and post-test. Both groups were given pre-test, three-week training and post-test. In the experimental group, the sample questions were solved by Scratch algorithm, while in the control group the same sample questions were solved in the conventional way. The quantitative research was supported by qualitative data and a semi-structured interview was conducted with the participants. The qualitative data obtained in this interview were grouped and significant findings were obtained. Application observation form was created for the experimental group students in order to examine the applications made with Scratch in depth. As a result of the quantitative research, it has been found that the use of Scratch in algorithm teaching has no statistically significant effect on student achievement compared to traditional teaching method. However, it was seen that both teaching methods increased student achievement and the average of students in the experimental group was higher than the control group.