Türk vergi hukukunda kanun yolundan vazgeçme kurumu
The institution of the waiving the right to appeal in Turkish tax law
  1. Tez No: 1014573
  2. Yazar: OZAN ALPER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Hukuk, Finance, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 07/12/2019 Tarihli ve 30971 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 7194 Sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 27. Maddesi uyarınca 213 Sayılı Kanun'un“Kanun yolundan vazgeçme”başlıklı 379. maddesinde düzenlenerek Türk Vergi Hukuku sisteminde yer almaya başlayan Kanun Yolundan Vazgeçme kurumu incelenmiştir. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanlığına verilen yetki doğrultusunda çıkarılan 517 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümleri de çalışma kapsamında yer almaktadır. Çalışmayı yaparken doktrinde vergi hukukunun temel konularına ilişkin görüşlerden faydalanılmış, kanun yolundan vazgeçme kurumunu inceleyen çalışmalara ve bu çalışmalarda yer alan farklı görüşlere değinilmiş hem mahkeme kararları hem de anayasal ilkeler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The Institution of the Waiving the Right to Appeal, which started to take place in the Turkish Tax Law system by being regulated in with“The waiving the right to appeal”title Article 379 of the Law No. 213 in accordance with Article 27 of the Law No. 7194 on Digital Service Tax and Amendments to Certain Laws and Decree Law No. 375 published in the Official Gazette dated 07/12/2019 and numbered 30971, is examined. In this context, the provisions of the Tax Procedure Law General Communiqué No. 517 issued in line with the authorization given to the Ministry of Treasury and Finance are also included in the scope of the study. While conducting the study, the opinions on the basic issues of tax law in the doctrine were utilized, the studies examining The Institution of Waiving the Right to Appeal and the different opinions in these studies were mentioned, and evaluations were made in the light of both court decisions and constitutional principles.