Peygamberimize verilen beş özellikle ilgili rivayetin usûl ve kaynaklar açısından incelenmesi
An examination of the ḥadīth on the five qualities given to the Prophet Muhammad from the perspective of uṣūl al-ḥadīth sources
  1. Tez No: 1014574
  2. Yazar: ÖMER BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Hadis kaynaklarında Hz. Muhammed'e verilen birtakım özelliklerden söz edilmektedir. Bu özellikler Hadis literatüründe hasâis edebiyatı veya hasâisu'n-nebî olarak tanımlanmıştır. Erken dönemlerde mu'cizât, delâilu'n-nübüvve gibi kavramlarla anılmış ve aynı eserlerde zikredilmiş, zamanla müstakil bir telif alanı oluşturmuştur. Hasâis eserlerinde yer alan başlıca konulardan biri de Hz. Muhammed'e verildiği rivayet edilen beş özelliktir. Bu çalışmada beş özellikle ilgili hadisin hicri ilk dört asırdaki kaynakları taranmış, sıhhat açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Metnin içerdiği lafız farklılıkları ve ziyade-noksan lafızlar müstakil olarak incelenmiştir. Sahîh hadislerde beş özellik şu şekilde sıralanmıştır: Hz. Muhammed bütün insanlara gönderilmiştir. Yeryüzü Hz. Muhammed'e temiz, temizleyici ve mescid kılınmıştır. Uzak mesafeden düşmanının kalbine korku salmayla desteklenmiştir. Kendisine savaş ganimetleri helal kılınmış ve şefaat etme yetkisi verilmiştir. Cevâmi'u'l-kelim özelliğinin verildiğini içeren hadisler ya hasen ya da zayıf rivayetlerdir. Hadis dokuz sahâbiden rivayet edilmektedir. Toplam 50 senedden 27 tanesi sahîhtir. Sahîh metinlerde benzer ya da eş anlamlı lafızlar kullanılmıştır. Zikredilen hususiyetler de aynıdır.
Özet (Çeviri)
Some attributes of the Prophet Muhammed are mentioned in hadith sources. These attributes are defined as the literature of Khasais or Khasais Al-Muhammadiyyah in hadith literature. It was referred as mu'cizât (miracle), or Dalail (proof) of Prophet Muhammed in early periods and mentioned in the same works by creating a distinct compilation field. One of the main subjects of Khasais' works is five attributes of Prohpet Muhammed which was narrated. In this research, the hadith about five attributes' resources in first four centuries of hijri was reviewed, has been studied in terms of authenticity. Words differences that the text was comprised of and more-less words were analyzed seperately. These five attributes in Sahih hadiths were listed as: Prophet Muhammed was indeed sent to both mankind. The whole earth was created as clean and pure, and as a place of a masjid, to Prophet Muhammed. He was supported by casting fear into the hearts of his (the Prophet's) enemies. The spoils of war have been made lawful for the Prophet and he has been given the right of intercession. The hadiths that include the attribute of Jawami al-Kalim are either hassan or weak narrations. The hadith is narrated by nine companions. 27 out of a total of 50 promissory notes are sahih. Similar or synonymous words are used in Sahih texts. The characteristics mentioned are also the same.