Silikon elastomerlere ilave edilen farklı nanoboyutta moleküler bor içeren bileşiklerin biyolojik özelliklere etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of molecular boron-containing compounds of different nanosizes added to silicone elastomers on their biological properties
  1. Tez No: 1014717
  2. Yazar: FARUK İNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AKAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çene yüz protezlerinde kullanılan silikon elastomerlere bor nitrür nanopartikülü ilavesi sonrası biyolojik özelliklerde meydana gelen değişimi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada RTV tip silikon elastomer olarak Cosmesil VST-50 (Technovent, İngiltere) kullanılmıştır. Silikon elastomerlere homojen dağılım sağlamak amacıyla tiksotropik ajan (A-300-8) eklenmiş ve ağırlıkça %1, %2 ve %3 oranlarında bor nitrür nanopartikülü ilave edilmiştir. Disk formunda hazırlanan örneklerden (10 mm × 2 mm) kontrol ve deney grupları için toplam 80 adet elde edilmiştir (n=10). Mikrobiyolojik değerlendirmelerde Candida albicans ATCC 10231 ve Staphylococcus epidermidis W17 suşları kullanılmış, sterilize edilen örnekler mikroorganizma süspansiyonları ile inkübe edilerek adezyon değerlendirilmiştir. Ayrıca SEM, EDS, XRD ve FTIR analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bor nitrür (h-BN) nanopartikülü ilavesinin silikon elastomer yüzeylerinde Candida albicans ATCC 10231 ve Staphylococcus epidermidis W17 adezyonunu etkilediği belirlenmiştir. Adezyon düzeyleri mikroorganizma türü ve nanopartikül konsantrasyonuna bağlı olarak değişiklik göstermiştir. VST-50 silikon elastomerinde artan h-BN konsantrasyonu S. epidermidis biyofilm oluşumunu azaltırken, C. albicans biyofilmini baskılamamış ve artışa neden olmuştur. SEM analizlerinde %2 ve %3 h-BN gruplarında belirgin aglomerasyon ve pörözite gözlenmiş, FTIR analizleri ise h-BN'nin silikon matrisi ile kimyasal bağ oluşturmadığını göstermiştir. Sonuç: Bor nitrür ilavesinin mikroorganizma adezyonu üzerindeki etkisi, kullanılan nanopartikül oranına ve mikroorganizma türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. S. epidermidis üzerinde adezyonu azaltıcı etkisi olurken, C. albicans üzerinde belirgin bir adezyon artışına sebebiyet vermiştir. Nanopartikül konsantrasyonu arttıkça belirgin aglomerasyon alanları ortaya çıkmaktadır ve bu durum yüzey prüzlülüğünü artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the changes in biological properties following the incorporation of boron nitride nanoparticles into silicone elastomers used in maxillofacial prostheses. Material and Method: In this study, Cosmesil VST-50 (Technovent, UK) was used as an RTV-type silicone elastomer. To ensure homogeneous dispersion, a thixotropic agent (A-300-8) was added, and boron nitride nanoparticles were incorporated into the silicone elastomer at concentrations of 1, 2, and 3 wt%. A total of 80 disk-shaped specimens (10 mm × 2 mm) were prepared for the control and experimental groups (n = 10). For microbiological evaluations, Candida albicans ATCC 10231 and Staphylococcus epidermidis W17 strains were used, and microbial adhesion was assessed by incubating the sterilized specimens with microbial suspensions. In addition, SEM, EDS, XRD, and FTIR analyses were performed. Results: The incorporation of boron nitride (h-BN) nanoparticles was found to affect the adhesion of Candida albicans ATCC 10231 and Staphylococcus epidermidis W17 on silicone elastomer surfaces. Adhesion levels varied depending on the type of microorganism and the nanoparticle concentration. In the VST-50 silicone elastomer, increasing h-BN concentration reduced S. epidermidis biofilm formation, whereas it did not inhibit C. albicans biofilm formation and instead led to an increase. SEM analyses revealed pronounced agglomeration and porosity in the 2% and 3% h-BN groups, while FTIR analyses indicated that h-BN did not form chemical bonds with the silicone matrix. Conclusion: The effect of boron nitride incorporation on microbial adhesion varies depending on the nanoparticle concentration and the type of microorganism. While a reduction in adhesion was observed for S. epidermidis, a marked increase in adhesion was noted for C. albicans. As the nanoparticle concentration increased, distinct agglomeration areas emerged, leading to an increase in surface roughness.