Culex pipiens ve Culiseta longiareolata larval habitat sularının kimyasal içeriklerinin karşılaştırılması
Comparative analysis of organic compounds in larval habitats of Culex pipiens and Culiseta longiareolata
  1. Tez No: 1014721
  2. Yazar: PARDIS HEYDARPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE MEREY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyogüvenlik ve Biyoemniyet Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sivrisinekler, dünya genelinde geniş bir yayılım gösteren ve ekolojik açıdan büyük öneme sahip vektör organizmalardır. Bu çalışmada incelenen Culex pipiens ve Culiseta longiareolata türleri, sulak alanlara uyum sağlamış ve larval gelişimlerini sucul habitatlarda sürdüren iki önemli sivrisinek grubudur. Sivrisineklerin larval dönemlerini geçirdikleri habitatlar, türlerin biyolojisi, populasyon dinamikleri ve potansiyel vektörlük rollerini etkileyen temel ekolojik faktörlerdendir. Culex pipiens genellikle yüksek organik madde içeriğine sahip kirli ve durgun suları (örneğin kanalizasyon sistemleri, atık sular) tercih ederken, Culiseta longiareolata çoğunlukla geçici su birikintilerinde ve temiz veya yarı temiz sucul ortamlarda (örneğin yağmurla dolmuş çukurlar, temiz havuzlar, su depolar) üremektedir. Bu türün daha az kirlenmiş habitatları tercih etmesi, iki tür arasındaki belirgin ekolojik farklılıkları göstermektedir. Bu çalışmada, özellikle halk sağlığı açısından önemli olan bu sivrisinek türlerinin larval gelişim ortamlarındaki organik madde içeriğinin karşılaştırılması ve türlere özgü habitat tercihlerini etkileyebilecek karakteristik organik bileşiklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Her iki türün larval habitatlarından toplanan örnekler, farklı organik çözücüler kullanılarak ekstrakte edilmiş ve elde edilen fraksiyonlar gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC-MS) yöntemi ile detaylı olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Analizler sonucunda, yalnızca Culiseta longiareolata türünün larval sularında sinnamoil piperidin bileşiği tespit edilmiştir. Sonuç: Literatürde antimikrobiyal ve nöroprotektif potansiyelle ilişkilendirilen bu bileşiğin varlığı, ekolojik ve biyoteknolojik açıdan bilimsel olarak oldukça dikkate değer bir bulgu olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Mosquitoes are vector organisms with a wide global distribution and significant ecological importance. The species examined in this study, Culex pipiens and Culiseta longiareolata, represent two important mosquito groups that are adapted to wetland environments and complete their larval development in aquatic habitats. The habitats in which mosquitoes spend their larval stages are among the key ecological factors influencing their biology, population dynamics, and potential roles as vectors. Culex pipiens generally prefers polluted and stagnant waters with high organic matter content (such as sewage systems, and wastewater), whereas Culiseta longiareolata reproduces mostly in temporary water bodies and clean or semi-clean aquatic environments (such as rainwater pools, clean ponds, or water storage). The preference of this species for less polluted habitats highlights the ecological distinctions between the two species. In this study, it was aimed to compare the organic matter content of the larval development environments and to identify characteristic organic compounds that may influence species-specific habitat preferences of these mosquito species which are important for public health. Materials and Methods: Samples collected from the larval habitats of both species were extracted using different organic solvents, and the resulting fractions were analyzed by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). Results: As a result of the analyses, the compound cinnamoyl piperidine was detected exclusively in the larval waters of Culiseta longiareolata. Conclusion: This compound has been associated in the literature with antimicrobial and neuroprotective potential, and its presence is considered a noteworthy finding in both ecological and biotechnological contexts.