Kırsal alanda yaşayan adölesanların regl yoksulluğu ve dijital sağlık okuryazarlığının premenstrual sendrom ve semptomlarla baş etme düzeyine etkisi
The impact of menstrual poverty and digital health literacy on premenstrual syndrome and symptom management among adolescents living in rural areas
- Tez No: 1014737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DELİKTAŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, kırsal alanda yaşayan adölesanlarda regl yoksulluğu ve dijital sağlık okuryazarlığının premenstrüel sendrom (PMS) ve semptomlarla baş etme üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Isparta ili Senirkent İlçe Aile Sağlığı Merkezi'nde 10–19 yaş aralığında 200 adölesan ile yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Regl Yoksulluğu Ölçeği, Adölesanlarda E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Aybaşı Öncesi Belirtileri Tarama Gereci ve Premenstrual Semptomlarla Baş Etme Ölçeği kullanılarak toplanmış; tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Adölesanların regl yoksulluğu düzeyinin orta düzeyde (37.13±7.70), e-sağlık okuryazarlığı düzeyinin ise orta düzeyin üzerinde (28.61±5.66) olduğu belirlenmiştir. Regl yoksulluğu arttıkça iletişim temelli baş etme davranışlarının azaldığı (r=-0.15, p<0.05), e-sağlık okuryazarlığı arttıkça farkında olma/kabullenme, özbakım, zarardan kaçınma ve iletişim becerilerinin arttığı saptanmıştır (p<0.01). Regresyon analizlerinde e-sağlık okuryazarlığının baş etme becerilerini anlamlı düzeyde yordadığı, zarardan kaçınma davranışının PMS düzeyini artırdığı (β=0.057, p=0.011) ve kısa regl süresinin daha düşük PMS riski ile ilişkili olduğu belirlenmiştir (β=-1.379, p=0.011). PMS düzeyini belirlemede regl yoksulluğu ve e-sağlık okuryazarlık düzeyinin anlamlı etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Regl yoksulluğu ve dijital sağlık okuryazarlığı kırsal kesimde yaşayan adölesanların PMS ile baş etme süreçlerini etkilerken, PMS düzeyi üzerinde etkili bulunmamıştır. Özellikle dijital sağlık okuryazarlığının baş etme becerilerini güçlendirmede önemli bir rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effects of period poverty and digital health literacy on premenstrual syndrome (PMS) and coping with PMS symptoms among adolescents living in rural areas. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 200 adolescents aged 10–19 years at the Senirkent District Family Health Center in Isparta province. Data were collected using the Personal Information Form, Period Poverty Scale, E-Health Literacy Scale for Adolescents, Premenstrual Symptoms Screening Tool, and Premenstrual Symptoms Coping Scale; and were analyzed using descriptive statistics, correlation, and regression analyses. Results: It was determined that the adolescents had a moderate level of period poverty (37.13±7.70) and an above-moderate level of e-health literacy (28.61±5.66). As period poverty increased, communication-based coping behaviors decreased (r=-0.15, p<0.05), whereas increases in e-health literacy were associated with higher awareness/acceptance, self-care, harm avoidance, and communication skills (p<0.01). Regression analyses showed that e-health literacy significantly predicted coping skills, harm avoidance behavior increased PMS severity (β=0.057, p=0.011), and shorter menstrual duration was associated with lower PMS risk (β=-1.379, p=0.011). It was determined that menstrual poverty and e-health literacy levels did not have a significant effect on determining PMS levels. Conclusion: In conclusion, while menstrual poverty and digital health literacy affected the coping processes with PMS among adolescents living in rural areas, they were not found to have an effect on PMS levels. In particular, digital health literacy was found to play an important role in strengthening coping skills.