Uluslararası öğrencilerin sosyal değerler algısı, dini tutum ve uyum düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between social value perception, religious attitudes, and adaptation levels among international students
- Tez No: 1014769
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İstanbul, stratejik konumu ve sunduğu yükseköğretim olanaklarıyla uluslararası göç açısından önemli bir çekim merkezi hâline gelmiş, özellikle eğitim amacıyla kente gelen uluslararası öğrenci sayısında belirgin bir artış yaşanmıştır. Bu durum, söz konusu öğrencilerin sosyokültürel uyum süreçleri ve sosyal değerler algılarının bilimsel olarak incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, İstanbul'daki üniversitelerde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin sosyal değerler algısı, dinî tutumları ve uyum düzeyleri arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Ayrıca bu çalışma, farklı kültürel arka planlara sahip üniversite öğrencilerinin gençlik dönemindeki sosyokültürel uyum süreçlerini çok boyutlu bir bakış açısıyla inceleyerek literatüre katkı sunmayı hedeflemiştir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada veriler, 443 katılımcıdan Çok Boyutlu Sosyal Değerler Ölçeği, Uluslararası Öğrenciler İçin Genel Uyum Ölçeği ve Dinî Tutum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda, sosyal değerler algısı ile genel uyum ve dinî tutum arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Dinî tutum ile genel uyum arasında ise pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizleri, sosyal değerler algısının hem dinî tutumu hem de genel uyumu anlamlı şekilde yordadığını, ancak dinî tutumun bu ilişkide istatistiksel olarak anlamlı bir aracılık veya düzenleyici rol üstlenmediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, elde edilen bulgular uluslararası öğrencilerin uyum süreçlerinde sosyal değerler algısının dinî tutumlara kıyasla daha güçlü bir belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul has become a significant center of attraction for international migration due to its strategic location and higher education opportunities, and there has been a notable increase in the number of international students coming to the city for educational purposes. This situation necessitates the scientific examination of international students' socio-cultural adaptation processes and their perceptions of social values. The main aim of this study is to analyze the relationships between social value perceptions, religious attitudes, and adaptation levels of international students studying at universities in Istanbul. In addition, this study aims to contribute to the literature by examining the socio-cultural adaptation processes of university students from diverse cultural backgrounds during their youth from a multidimensional perspective. The study was conducted using a quantitative research method, and the data were collected from 443 participants through the Multidimensional Social Values Scale, the General Adaptation Scale for International Students, and the Religious Attitude Scale. The findings revealed that there are positive and moderate significant relationships between social value perceptions and both general adaptation and religious attitudes. Moreover, a positive but weak relationship was found between religious attitudes and general adaptation. Regression analyses indicated that social value perceptions significantly predict both religious attitudes and general adaptation; however, religious attitudes do not play a statistically significant mediating or moderating role in this relationship. In conclusion, the findings suggest that social value perceptions are a stronger determinant of international students' adaptation processes compared to religious attitudes.