Uluslararası konvansiyonlar uyarınca multimodal taşıma operatörünün sorumluluğu
The liability of multimodal transport operator under international conventions
- Tez No: 1014768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ÖZGÜR MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası ticaretin gelişmesi ve lojistik faaliyetlerin karmaşık bir yapıya bürünmesiyle birlikte farklı taşıma modlarının tek bir taşıma ilişkisi kapsamında bir araya geldiği multimodal taşımacılık günümüz taşıma hukukunun en tartışmalı alanlarından biri haline gelmiştir. Multimodal taşımacılığın merkezinde yer alan Multimodal Taşıma Operatörü (MTO) tek bir sözleşme çerçevesinde taşıma zincirinin tamamını üstlenen aktör olarak kabul edilmekte ancak taşıma hukukunun tarihsel olarak unimodal taşımalar esas alınarak gelişmiş olması, MTO'nun sorumluluğunun belirlenmesinde önemli hukuki belirsizliklere yol açmaktadır. Bu çalışmada MTO'nun sorumluluğu uluslararası taşıma konvansiyonları çerçevesinde incelenmiştir. Bu kapsamda karayolu taşımacılığında CMR Konvansiyonu (1956), denizyolunda Lahey (1924), Lahey/Visby (1968), Hamburg (1978) ve Rotterdam (2008) Kuralları, havayolunda Varşova (1929) ve Montreal (1999) Konvansiyonları, demiryolunda COTIF (1980/1999), iç su yollarında CMNI (2000) ile ayrıca yürürlüğe giremeyen 1980 tarihli Birleşmiş Milletler Uluslararası Multimodal Taşıma Konvansiyonu (MTK) ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Her bir düzenlemenin MTO'nun sorumluluğuna yaklaşımı sorumluluğun başlangıcı ve süresi, sorumluluk istisnaları, tazminat sınırları, taşıma belgeleri ve uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin hükümler bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada uluslararası konvansiyonlarda benimsenen network, üniform ve karma sorumluluk sistemleri multimodal taşımacılığa uygulanabilirlikleri açısından analiz edilmiş, bu sistemlerin MTO'nun sorumluluğunun belirlenmesinde ortaya çıkardığı sonuçlar ortaya konulmuştur. İnceleme sonucunda multimodal taşımacılık alanında yeknesak ve bağlayıcı bir sorumluluk rejiminin henüz oluşturulamadığı, uygulamada çoğunlukla unimodal konvansiyonlara dayalı ağ sisteminin işletildiği ve bu durumun taşıma zincirindeki taraflar açısından hukuki öngörülebilirliği zayıflattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma multimodal taşımacılıkta MTO'nun sorumluluğuna ilişkin mevcut uluslararası düzenlemelerin parçalı yapısını ortaya koymakta, uluslararası konvansiyonlar arasındaki yaklaşım farklılıklarının uygulamada karşılaşılan belirsizliklerin temel kaynağını oluşturduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma multimodal taşımacılığın hukuki çerçevesinin daha tutarlı ve sistematik bir yapıya kavuşturulması gereğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the expansion of international trade and the increasing complexity of logistics operations, multimodal transport—where different modes of carriage are combined within a single transport operation—has become one of the most debated areas of contemporary transport law. The Multimodal Transport Operator (MTO), who undertakes responsibility for the entire transport chain under a single contract, plays a central role in this system. However, since the historical development of transport law has been largely based on unimodal carriage, the determination of the MTO's liability in multimodal transport remains legally fragmented and uncertain. This study examines the liability of the MTO within the framework of international transport conventions. In this context the study analyses the CMR Convention (1956) for road transport; the Hague (1924), Hague-Visby (1968), Hamburg (1978) and Rotterdam (2008) Rules for carriage of goods by sea; the Warsaw Convention (1929) and the Montreal Convention (1999) for air transport; COTIF (1980/1999) for rail transport; CMNI (2000) for inland waterway transport; as well as the 1980 United Nations Convention on International Multimodal Transport of Goods (MTK), which has not entered into force. Each of these instruments is examined with regard to its approach to the liability of the MTO, including the commencement and duration of liability, exemptions, limits of liability, transport documents, and dispute resolution mechanisms. The study further analyses the network, uniform, and mixed liability systems adopted in international transport conventions and evaluates their applicability to multimodal transport operations. The findings demonstrate that a uniform and binding liability regime for multimodal transport has not yet been established at the international level and that, in practice, the network liability system—based on unimodal conventions—is predominantly applied. This fragmented legal structure significantly undermines legal certainty and predictability for the parties involved in the transport chain. In conclusion the study highlights the structural inconsistencies among existing international conventions governing multimodal transport and reveals that divergent liability approaches constitute a major source of legal uncertainty in practice. Accordingly, the study underlines the necessity of developing a more coherent and systematic legal framework for the liability of the Multimodal Transport Operator at the international level.