Boşanmış kadınların yaşadığı ruhsal çöküntü ve din ilişkisiHakkari örneği
Mental breakdomn experienced by divorced women and its relationship with religion the Hakkari example
- Tez No: 1014792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hakkari ili örneği üzerinden boşanmış kadınların boşanma süreci ve sonrasında yaşadıkları sorunları ve bu sorunlarla başa çıkmada dini başa çıkma yöntemlerinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak 20 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yoluyla yürütülmüştür. Katılımcıların deneyimleri psikolojik, ekonomik ve toplumsal boyutları açısından analiz edilmiştir. Bulgular, kadınların boşanma sürecinde ve sonrasında ciddi duygusal sıkıntılar, toplumsal dışlanma ve ekonomik zorluklar yaşadığını göstermektedir. Araştırma, özellikle dua, sabır, şükür, namaz ve tevekkül gibi dini başa çıkma yöntemlerinin olumsuz deneyimlerle başa çıkmada önemli destek sağladığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bazı katılımcıların yaşadıkları travma sonucunda inançlarından uzaklaştıkları veya dini sorguladıkları gözlemlenmiştir. Bu çalışma, küçük ve gelenekçi topluluklarda boşanma sürecinin ve boşanma sonrası deneyimlerin anlaşılmasına, sosyal destek mekanizmalarının geliştirilmesine ve dini başa çıkma stratejilerinin etkinliğinin değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the problems experienced by divorced women during and after the divorce process, and the role of religious coping mechanisms in dealing with these problems, using the example of Hakkari province. The research was conducted using a qualitative researc method through in-depth interviews with 20 participants. The participants experiences were analyzed in terms of their psychological, economic, and social dimensions. The findings indicate that women experience significant emotional distress, social exclusion, and economic difficulties during and after the divorce process. The research revealed that religious coping mechanisms, particularly prayer, patience, gratitude, workship, and reliance on God, provide significant support in dealing with negative experiences. However, it was observed that some participants distanced themselves from their beliefs or questioned their faith as a result of the trauma they experienced. This study contributes to understanding the divorce process and post-divorce experiences in small and traditional comminities, developing social support mechanisms, and evaluating the effectiveness of religious coping strategies.