Understanding the psychosocial risks of musicians in Türki̇ye: A qualitative study
Türkiye'de müzisyenlerin psikososyal risklerini anlamak: Nitel bir çalışma
- Tez No: 1014794
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikososyal riskler bağlamında Türkiye'deki müzisyenlerin çalışma koşullarını, iş tasarımlarını, algılarını ve deneyimlerini incelemektir. Müzisyenlik yoğun çaba ve süreklilik gerektiren bir alan olmasına rağmen, genellikle güvencesiz, düzensiz ve görünmez iş biçimlerinde yürütülmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın ana sorunu, müzisyenlerin çalışma koşullarının sadece ekonomik olarak değil, psikolojik, sosyal ve varoluşsal olarak da riskler taşımasıdır. Araştırmanın temel soruları şunlardır: Müzisyenlerin çalışma hayatlarında karşılaştıkları başlıca psikososyal riskler nelerdir? Müzisyenler bu koşullar altında mesleki kimliklerini, motivasyonlarını ve anlam arayışlarını nasıl sürdürmektedirler? Bu sorular etrafında, çalışma müzisyenlerin bireysel deneyimlerine odaklanırken, aynı zamanda Türkiye bağlamında müzisyenlik mesleğinin yapısal ve kültürel konumunu incelemek de amaçlanmıştır. Bu araştırma nitel bir yöntem kullanılarak yürütülmüş ve veriler yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışma grubu, bağımsız olarak çalışan müzisyenlerden oluşmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler, Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) çerçevesinde MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizler, müzisyenlerin çalışma hayatlarındaki deneyimlerinin birbiriyle iç içe geçmiş birçok tema etrafında şekillendiğini ortaya koydu. Bulgular, müzisyenlerin çalışma hayatlarındaki güvensizlik ve belirsizlik, kamu ve kurumsal desteğin eksikliği, mesleki kimliğin yeniden yapılandırılması ihtiyacı ve duygusal talepler gibi önemli psikososyal sorunları ortaya koymaktadır. Bu çalışma, müzisyenlerin çalışma hayatlarındaki psikososyal riskleri inceleyerek, müzisyenlik mesleğinin görünmez emek boyutlarını ve yapısal sorunlarını görünür kılmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulguların, müzisyenlerin çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik politika, örgütlenme ve destek mekanizmalarının geliştirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the working conditions, job design, perceptions, and experiences of musicians in Türkiye within the context of psychosocial hazards. Although musicianship is a field requiring intense effort and continuity, it is often carried out in precarious, irregular, and invisible forms of labor. In this context, the main problem of the study is that the working conditions of musicians carry risks not only economically but also psychologically, socially, and existentially. The fundamental questions of the research are: What are the main psychosocial risks that musicians face in their working lives? How do musicians maintain their professional identity, motivation, and search for meaning under these conditions? Around these questions, the study focuses on the individual experiences of musicians while also aiming to examine the structural and cultural position of the musicianship profession in the Turkish context. This research was conducted using a qualitative method, and data was collected through semi-structured in-depth interviews. The study group consisted of musicians, working independently. The data obtained from the interviews were evaluated using the MAXQDA qualitative data analysis program within the framework of Interpretive Phenomenological Analysis (IPA). The analyses revealed that the musicians' experiences in their working lives were shaped around multiple interwoven themes. The findings highlight significant psychosocial problems such as insecurity and uncertainty in the musicians' working lives, lack of public and institutional support, the need for reconstruction of professional identity, and emotional demands. This study aims to make visible the invisible labor dimensions and structural problems of the musician profession by examining the psychosocial risks in the working lives of musicians. It is believed that the findings will contribute to the development of policies, organizational structures, and support mechanisms aimed at improving the working conditions of musicians.