Türk iş hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta yeni çalışma modellerinden olarak platform çalışması
Platform work as a new form of employment in Turkish labour law and comparative law
- Tez No: 1014813
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Tipik iş ilişkisi; belirsiz süreli iş sözleşmesine dayanan ve işveren ile işverene bağımlı olarak belirli bir işyerinde iş gören işçi arasında kurulan çalışma biçimidir. Bu kapsamın dışında kalan çalışma ilişkileri ise atipik çalışma biçimleri olarak nitelendirilir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte atipik çalışma biçimleri daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Son yıllarda fiziki çalışmalar giderek azalırken internet veya dijital iletişim araçları üzerinden yürütülen çalışma modelleri yaygınlık kazanmıştır. Özellikle pandemi etkisiyle çalışanların işyerine gidemediği dönemlerde uzaktan çalışma modellerine geçiş zaruri hale gelmiştir. Atipik çalışma biçimlerinin en yeni örneklerinden biri platform çalışmasıdır. Platform çalışması; bir platform çalışanı tarafından dijital çalışma platformları üzerinden veya bu platform aracılığıyla ücret karşılığında iş görülme faaliyetinin yerine getirilmesini ifade eder. Platform çalışanların hukuki statüsü, öğretide tartışmalı bir konudur. Bir kısım görüş, platform çalışanlarını işçi statüsünde olduğunu savunurken diğer görüş ise bağımsız çalışan statüsünde olduğunu ileri sürmektedir. Buna karşılık üçüncü bir yaklaşıma göre bu tür çalışanlar ne işçi ne de bağımsız çalışan statüsünde olup üçüncü bir ara kategoriyi oluşturmaktadır. Anılan görüş uyarınca platform çalışanları, işçilere tanınan geniş hakların hepsinden yararlanamasa da bağımsız çalışanlara nazaran temel iş hukuku güvencelerinden faydalanmalıdır. Henüz ülkemizde platform çalışanların hukuki statüsüne ilişkin yargıya yansımış bir karar bulunmasa öğretideki tartışmalar çeşitli ülkelerin ve uluslararası kuruluşların hukuk düzenlerine yansımıştır. Bu çalışma kapsamında platform çalışmasının hem Türk hukuku öğretisindeki yansımaları hem de karşılaştırmalı hukukta ele alınış biçimleri detaylıca incelenmiştir. Ayrıca platform çalışanlarının hukuki statüsüne ilişkin olarak Türk hukukunda gelecekte çıkarılması muhtemel yasal düzenlemelere yönelik öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A typical employment relationship is based on an indefinite-term employment contract and is characterized by a dependent worker performing work for an employer at a specific workplace. Employment relationships that fall outside this framework are classified as atypical forms of employment. With technological advancements, atypical forms of work have become increasingly prevalent. In recent years, while traditional physical forms of work have declined, employment models conducted via the internet and digital communication technologies have gained prominence. In particular, the pandemic has accelerated the transition to remote working arrangements due to restrictions on physical workplace attendance. One of the most recent examples of atypical work is platform work. Platform work refers to the performance of work for remuneration by a platform worker through or via digital labour platforms. The legal status of platform workers remains controversial in legal doctrine. One view classifies them as employees, while another considers them independent contractors. A third approach argues that platform workers constitute a distinct intermediate category, neither employee nor independent contractor. According to this approach, although platform workers are not entitled to the full range of employee protections, they should benefit from certain fundamental labour law safeguards compared to independent contractors. Although there are no judicial decisions in Türkiye concerning the legal status of platform workers, doctrinal debates have been reflected in various national legal systems and international organizations. This study examines the treatment of platform work in Turkish legal doctrine as well as in comparative law. It also provides evaluations and proposals regarding possible future legislative developments concerning the legal status of platform workers in Turkish law.