Bir gastronomik öge olarak Süryani şarapları ve Mardin turizmine katkısı
Syriac wines as a gastronomic element and their contribution to Mardi̇n tourism
  1. Tez No: 1014814
  2. Yazar: AZİZE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mardin destinasyonunun çok kültürlü yapısında stratejik bir konuma sahip olan Süryani şaraplarını gastronomik bir miras unsuru olarak ele almakta ve bu kadim kültürün bölge turizmine sağladığı sosyo-kültürel ve ekonomik katkıları incelemektedir. Araştırmanın temel problemi, kökleri antik Mezopotamya'ya uzanan ve dini ritüellerle harmanlanan geleneksel şarap üretiminin, modern turizm paradigmaları içerisindeki konumunu ve destinasyon deneyimine sunduğu katkıyı analiz etmektir. Çalışma kapsamında nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve olguların derinlemesine anlaşılabilmesi amacıyla fenomenolojik desen kullanılmıştır. Veriler, Mardin ve Midyat bölgelerinde faaliyet gösteren yerel turizm işletmecileri ve bölgeyi ziyaret eden turistler ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, Süryani şaraplarının katılımcılar tarafından otantik yerel kimliği yansıtan en güçlü simgelerden biri olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Mazrona ve Kerküş gibi endemik üzüm çeşitlerinin geleneksel yöntemlerle işlenmesi, turistler için yüksek deneyim değeri yaratmaktadır. Şarap tadımı ve bağ ziyaretleri gibi aktivitelerin turistlerin konaklama sürelerini uzatarak yerel ekonomiye doğrudan katkı sağladığı ve ürünün turistik hediyelik eşya olarak yüksek talep gördüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Süryani şarapçılığının yalnızca bir tarımsal faaliyet değil, Mardin'in gastronomi şehri kimliğini güçlendiren ve destinasyon markalaşmasında rekabet avantajı sağlayan özgün bir kültürel miras olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Syriac wines, which hold a strategic position in the multicultural structure of the Mardin destination, as an element of gastronomic heritage and analyzes the socio-cultural and economic contributions of this ancient culture to regional tourism. The primary research problem is to analyze the position of traditional wine production, rooted in ancient Mesopotamia and blended with religious rituals, within modern tourism paradigms and its contribution to the destination experience. A qualitative research method was adopted within the scope of the study, and a phenomenological design was used to gain an in-depth understanding of the phenomena. Data were collected through semi-structured interviews with local tourism operators and tourists visiting the Mardin and Midyat regions and were analyzed using the descriptive analysis method. Research findings reveal that Syriac wines are perceived by participants as one of the strongest symbols reflecting authentic local identity. The processing of endemic grape varieties such as Mazrona and Kerküş using traditional methods creates high experience value for tourists. It has been determined that activities such as wine tasting and vineyard visits contribute directly to the local economy by extending the duration of stay of tourists, and the product is in high demand as a touristic souvenir. Consequently, it is concluded that Syriac winemaking is not merely an agricultural activity but an original cultural heritage that strengthens Mardin's identity as a city of gastronomy and provides a competitive advantage in destination branding.