Arap cahiliye dönemi şiiri ile 14. ve 15. yüzyıl Osmanlı şiirinde sevgili
The beloved in Arab age poetry and 14th and 15thcenturies Ottoman poetry
  1. Tez No: 1014825
  2. Yazar: ELAF ANWER ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Arap Cahiliye Dönemi Şiiri ile Osmanlı Şiirinde Sevgili (14. ve 15. yüzyıl) isimli buçalışmaEskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Ana BilimDalı'nayüksek lisans tezi olarak sunulmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmamız“Arap Cahiliye Döneminde Sevgili, 14-15. Yüzyıl Osmanlı Dönemi'nde Sevgili ve İki Dönemin Güzellik Unsurlarının Karşılaştırılması”olmak üzere üç ana bölümdenoluşmaktadır. Birinci bölümde Arap Cahiliye Dönemi'nde Muallaka Şairlerin yazdıkları şiirlerde yer alan sevgilinin güzellik unsurlarının geçtiği beyitler tespit edilip Arap kültürüilebağlantısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Dönemi'nde 14-15. yüzyıl şairlerinin şiir ve gazellerde yer alan sevgilinin güzellik unsurları tespit edilerek Osmanlı kültürü ile bağlantısı hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise karşılaştırmaları yapılarak iki dönemde benzerlik ve farklılıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Beloved in Pre-Islamic Arabian Poetry and Ottoman Poetry (14thand15th Centuries),”was prepared to be submitted as a master's thesis to the Department ofTurkish Language and Literature at the Institute of Social Sciences, Eskişehir Osmangazi University. Our study consists of three main sections:“The Beloved in the Arab Pre-Islamic Period, theBeloved in the 14th-15th Century Ottoman Period, and a Comparison of the ElementsofBeauty in the Two Periods.”The first section identifies verses in the poems of Muallaqapoetsfrom the Arab Pre-Islamic Period that mention elements of the beloved's beauty and providesinformation about their connection to Arab culture. The second section identifies elementsofthe beloved's beauty in the poems and ghazals of 14th-15th century Ottoman poets andprovides information about their connection to Ottoman culture. The third section comparesthese two periods, examining their similarities and differences.