Echoes of war: Politics, memory and belonging in post-civil war Somalia
Savaşın yankıları: İç savaş sonrası Somali'de siyaset, hafıza ve aidiyet
- Tez No: 1014865
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Siyasal Bilimler, Sociology, History, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Somali yıllar içinde iç savaş, devlet çöküşü, göç ve siyasi şiddetle özdeşleşir hâle gelmiştir. 1991'den bu yana ülke Afrika'nın en uzun ve en kanlı çatışmalarından birini yaşamış; bunun sonucunda derin toplumsal, siyasal ve psikolojik yaralar ortaya çıkmıştır. Bu doktora çalışması, uzun süreli siyasi şiddet deneyimlerinin Somali kolektif hafızasını, siyasetini ve aidiyet anlayışlarını nasıl şekillendirdiğini sosyolojik ve antropolojik bir perspektiften incelemektedir. Etnografik saha çalışması ve sözlü tarih yöntemlerini kullanan bu araştırma, Somali seslerine alan açarak iç savaş şiddetine dair yaşam deneyimlerini, hayat hikâyelerini ve hatıraları belgelemektedir. Araştırma, şiddetin kalıcı travmalar ürettiğini, toplumsal bağları dönüştürdüğünü ve sosyal-siyasal kurumları yeniden şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Şiddet, bedensel ve psikolojik izler bırakarak klanlar arası ilişkileri, topluluk içi güveni, siyasi kurumlara duyulan inancı ve bireysel/kolektif kimlikleri etkilemiştir. Çatışan anlatılar, revizyonist hafızalar ve siyasi şiddete ilişkin“resmî tarih”ya da adalet mekanizmalarının yokluğu ise Somali ulus fikrini, aidiyet biçimlerini ve siyasi tahayyülleri daha da dönüştürmüştür. Bu çalışma ayrıca Puntland ve Somaliland gibi yarı-özerk bölgelerin ortaya çıkışını ele alarak bölgesel yönetişimin ve toprak çözülmesinin Somali'nin tartışmalı egemenliğini ve beden politikasını nasıl şekillendirmeye devam ettiğini göstermektedir. Tarihsel, kuramsal ve etnografik yaklaşımları birleştiren bu tez, iç savaş, çatışma sonrası yeniden yapılanma ve devlet inşası üzerine yürütülen tartışmalara katkı sunmaktadır. Somali'nin“başarısız devlet”v şeklindeki indirgemeci temsilini sorgulamakta; bunun yerine Somali halkının direncini, özneselliğini ve karmaşık yaşam gerçekliklerini vurgulamaktadır. Araştırma, uzun süreli şiddetin toplumları, hafızayı ve siyasi aidiyeti nasıl dönüştürdüğüne dair nüanslı bir anlayış sunmakta; yönetişim, uzlaşma ve devlet inşası konusunda Somali ve ötesi için önemli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Somalia has, over the years, become synonymous with civil war, state collapse, migration, and political violence. Since 1991, the country has endured one of Africa's longest and bloodiest periods of political violence, leaving deep social, political, and psychological scars. This dissertation sociologically and anthropologically investigates how experiences of prolonged political violence have shaped Somali collective memory, politics, and notions of belonging. Using ethnographic fieldwork and oral history methodology, the study gives agency to Somali voices by documenting lived experiences, life stories, and memories of the civil war violence. Violence left embodied and psychological marks, influencing inter-clan and communal relations, trust in political institutions, and individual and collective identities. Competing narratives, revisionist memories, and the absence of formal justice mechanisms or“official history”of the political violence further transformed Somali notions of nationhood, belonging, and political imagination. This study also highlights the emergence of semi-autonomous regions, such as Puntland and Somaliland, showing how regional governance and territorial dissolution continue to shape Somalia's contested sovereignty and body politics. By combining historical, theoretical, and ethnographic approaches, the dissertation contributes to debates on civil war, post-conflict reconstruction, and state-building. It challenges reductive portrayals of Somalia as a“failed state,”and emphasizes the resilience, agency, and vii complex realities of Somalis. The research makes three conceptual contributions (violent echo, political warlordism, and dispersed sovereignty) as its findings to study and analyze the effects and transformation of political violence on politics, memory, and sense of belonging.