Devletin tutuklu, hükümlü ve gözaltında bulunan kişilerin yaşam hakkını koruma yükümlülüğü
The obligation of the state to protect the right of life of persons in custody, detention or imprisonment
  1. Tez No: 1014901
  2. Yazar: ZELAL YAREN İNCEOĞLU BAŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KATIMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, devletin gözaltında, tutuklu veya hükümlü statüsündeki bireylerin yaşam hakkını koruma yükümlülüğünü, ulusal ve uluslararası hukuk normları bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Tezde, yaşam hakkı; negatif yükümlülük (öldürmeme), pozitif yükümlülük (yaşamı koruma) ve usuli yükümlülük (ölümü etkin şekilde soruşturma) boyutlarıyla ele alınmış; İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi (İHAM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları ışığında devletin bu alandaki sorumluluğu değerlendirilmiştir. Çalışmada, gözaltı ve cezaevi koşullarında meydana gelen öncelikle hak ihlalleri, tutukluluğa ilişkin hükümlülüğe ilişkin insani onur kırmayıcı infaz gerçekleştirilmesi. sağlık hizmetlerine erişim eksikliği, kötü muamele ve önlenebilir ölümler çerçevesinde örneklendirilmiştir. Tezin sonuç bölümünde, yaşam hakkının dokunulmaz bir değer olarak kamu görevlilerine güçlü şekilde aktarılması gerektiği vurgulanmakta; insan haklarına dayalı eğitim ve kurumsal dönüşüm önerileri sunulmaktadır. Ayrıca, Anayasa Mad. 17 ve İHAS Mad. 2 çerçevesinde devletin yükümlülüklerini etkin biçimde yerine getirmesi gerektiği, bu sayede kişilerin sahip olduğu hukuki hakların korunması ile ağır hak ihlalleri risklerinin en aza indirilebileceği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the State's obligation to protect the right to life of individuals in custody, detention, or imprisonment within the framework of national and international legal norms. The thesis addresses the right to life through three dimensions: the negative obligation (not to kill), the positive obligation (to protect life), and the procedural obligation (to effectively investigate deaths). The responsibility of the State in this regard is evaluated in light of the case law of the European Court of Human Rights (ECtHR) and the Constitutional Court of Turkey. The study illustrates violations occurring under conditions of custody and incarceration, particularly in the context of limited access to healthcare, ill-treatment, and preventable deaths. In the conclusion, it is emphasized that the inviolability of the right to life must be firmly instilled in public officials, and recommendations are made for human rights-based education and institutional reform. Furthermore, it is asserted that the State must fulfill its obligations effectively under Article 17 of the Turkish Constitution and Article 2 of the European Convention on Human Rights, thereby minimizing the risk of death and serious human rights violations.