Bilgisayarlı tomografi çekimlerinde alan dışı doz maruziyetinin incelenmesi
Investigation of out-of-field radiation dose exposure in computed tomography examinations
  1. Tez No: 1014905
  2. Yazar: SONER ÇANKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN VEFA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgisayarlı tomografi (BT), yüksek tanısal doğruluk sağlaması nedeniyle modern tıpta yaygın kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Ancak BT uygulamalarında yalnızca primer ışın alanındaki hasta değil, saçılan radyasyon nedeniyle çekim ortamında bulunan refakatçi ve sağlık personeli de alan dışı radyasyon maruziyetine uğrayabilmektedir. Bu durum, özellikle Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) risk yönetimi perspektifinde düşük dozlu ancak ölçülebilir radyolojik maruziyetlerin değerlendirilmesini önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada, beyin BT çekimleri sırasında hasta yanında bulunabilecek bireyleri temsil eden antropomorfik fantom üzerinde oluşan alan dışı radyasyon dozlarının belirlenmesi ve korunma parametrelerinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada beyin BT protokolü altında ölçümler gerçekleştirilmiş; refakatçiyi temsil eden Alderson Rando antropomorfik fantom üzerinde göz lensi, tiroit, meme ve fetüs bölgelerine yerleştirilen termolüminesans dozimetreler (TLD) aracılığıyla organ bazlı absorbe dozlar ölçülmüştür. Ölçümler BT gantrisine farklı uzaklıklarda (0 cm, 50 cm ve 100 cm) ve kurşun içerikli koruyucu ekipmanlı/ekipmansız koşullarda tekrarlanmıştır. Böylece mesafenin ve radyasyondan koruyucu ekipman kullanımının alan dışı doz üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, primer ışın alanı dışında bulunan bireylerin de anlamlı düzeyde saçılan radyasyon maruziyetine uğradığını göstermiştir. Özellikle gantriye en yakın konumda radyo duyarlı organlarda en yüksek dozlar saptanmış; mesafe arttıkça tüm organlarda dozların belirgin şekilde azaldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte yalnızca mesafe artışının tüm organlar için yeterli korunma sağlamadığı, kurşun içerikli koruyucu ekipman kullanımının ise doz azaltımında daha etkin bir korunma sağladığı gösterilmiştir. Çalışma sonuçları, saçılan radyasyonun yalnızca çevresel bir parametre olmadığını, bireysel ve organ bazlı biyolojik açıdan anlamlı maruziyet oluşturabildiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, hasta dışı bireylerin radyasyon maruziyetinin KBRN risk yönetimi ve klinik radyasyon güvenliği açısından değerlendirilmesine özgün katkı sunmakta; mesafe ve zırhlama temelli korunma stratejilerinin birlikte uygulanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Computed tomography (CT) is one of the most widely used imaging modalities in modern medicine due to its high diagnostic accuracy. However, during CT procedures, not only the patient within the primary radiation field but also accompanying persons and healthcare personnel present in the scanning room may be exposed to out-of-field radiation due to scattered radiation. This situation highlights the importance of evaluating low-dose but measurable radiological exposures, particularly from the perspective of Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) risk management. The aim of this study was to determine out-of-field radiation doses occurring in an anthropomorphic phantom representing individuals accompanying patients during brain CT examinations and to evaluate the effectiveness of radiation protection parameters. In the study, measurements were performed using a brain CT protocol; organ-specific absorbed doses were measured using thermoluminescent dosimeters (TLDs) placed in the eye lens, thyroid, breast, and fetal regions on the Alderson Rando anthropomorphic phantom, which represents a companion. Measurements were repeated at different distances from the CT gantry (0 cm, 50 cm, and 100 cm) under conditions with and without lead-containing protective equipment. Thus, the effects of distance and radiation protective equipment on out-of-field dose reduction were comparatively evaluated. The findings demonstrated that individuals located outside the primary radiation field were still exposed to measurable scattered radiation doses. The highest doses were observed in radiosensitive organs at the closest position to the gantry, while dose levels decreased significantly with increasing distance. However, increasing distance alone did not provide sufficient protection for all organs, whereas the use of lead-containing protective equipment provided a more effective dose reduction. The results indicate that scattered radiation is not merely an environmental parameter but can produce biologically meaningful exposure at the individual and organ level. In this respect, the study provides an original contribution to the evaluation of radiation exposure to non-patient individuals in terms of CBRN risk management and clinical radiation safety, emphasizing the importance of implementing combined protection strategies based on both distance and shielding.