Acil serviste travma dışı nedenler ile başvuran ve beyin bilgisayarlı tomografi istenilen hastalarda echs skorlamasının validasyonu: prospektif eksternal validasyon çalışması
Validation of echs scoring in patients admitted to the emergency department with non-traumatic causes and requested cerebral computed tomography: a prospective external validation study
- Tez No: 857853
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMRE EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Acil servise travması olmayan nedenlerle başvurusu olan hastalarda beyin bilgisayarlı tomografi (BT) çekimi için oluşturulan Acil BT Baş skoru (ECHS) skorlamasını Türkiye acil servis ortamında doğrulamak ve travma öyküsü olmayan hastalar üzerinde beyin BT çekilmesi konusunda objektif olarak ortak bir görüş birliği sağlamak Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel tanısal değerlilik çalışması olarak tasarlanmış olup tek merkezde yürütülmüştür. Bu çalışmada Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne 10.06.2022 ile 10.10.2022 tarihleri arasında travma nedenli olmayan nedenlerle erişkin acil servise başvuran 18 yaş üstü popülasyonda beyin BT'si olan hastalar dahil etme ve dışlama kriterlerine göre çalışmamızda yer aldı. Hastaların demografik özellikleri, şikayetleri, tıbbi öyküleri, fizik muayeneleri, nöroradyoloji hekimlerinde oluşturulan beyin BT raporları kaydedildi. Bu hastalar ECHS skorunda yer alan 4 veri noktası (Fizik muayenede fokal nörolojik defisit, fizik muayenede geçici nörolojik defisit, yeni akut başlangıçlı baş ağrısı veya ağrı şiddeti artmış, değişmiş baş ağrıları, değişen bilinç durumu ile yeni başlayan nöbet kombinasyonu) açısından değerlendirildi ve ECHS verilerimize uygulandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız 10.06.2022 ile 10.10.2022 tarihleri arasında hastaneye başvuran 1896 hastadan 312'sini dışlayarak, toplam 1584 hastanın verilerini içermektedir. Hastaların yaş ortancası 58 (42-73) olup, bu popülasyonun %53,2'sini kadınlar oluşturmaktadır. Başvuru nedenleri arasında baş ağrısı, senkop, presenkop, bilinç durumu değişikliği, denge kaybı, ataksi, geçici fokal motor defisit, geçici fokal duyu defisit ve ilk nöbet gibi belirtiler bulunmaktadır. Hastaların %9,7'sinde beyin bilgisayarlı tomografide önemli patoloji tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim of The Study: To validate the Emergency CT Head Score (ECHS) scoring for brain computed tomography (CT) in patients admitted to the emergency department for non-traumatic reasons in the Turkish emergency department setting and to establish an objective consensus on non-traumatic brain CT. Materials and Methods: Our study was designed as an observational diagnostic value study and was conducted in a single center. In this study, patients with brain CT in the population over 18 years of age who presented to the Emergency Department of Ümraniye Training and Research Hospital between 10.06.2022 and 10.10.2022 for non-traumatic reasons were included in our study according to the inclusion and exclusion criteria. Demographic characteristics, complaints, medical history, physical examination, and brain CT reports generated by neuroradiology physicians were recorded. These patients were evaluated in terms of 4 data points in the ECHS score (focal neurologic deficit on physical examination, transient neurologic deficit on physical examination, new acute onset headache or headache with increased pain intensity, altered headaches, altered state of consciousness and new onset seizure combination) and applied to our ECHS data. The data obtained were compared with appropriate statistical methods. Results: Our study included data from a total of 1584 patients, excluding 312 of the 1896 patients admitted to the hospital between 10.06.2022 and 10.10.2022. The median age of the patients was 58 years (42-73) and 53.2% of this population was female. Reasons for presentation included headache, syncope, presyncope, altered state of consciousness, loss of balance, ataxia, transient focal motor deficit, transient focal sensory deficit and first seizure. In 9.7% of the patients, significant pathology was detected on brain computed tomography.