Medyada şiddet haberlerinin sunumu: Narin Güran olayı
Presentation of violence news in the media: The Narin Güran incident
- Tez No: 1014916
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Narin Güran olayıyla ilgili Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsayan dört aylık süreçte yayımlanan 83 haber incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, farklı yayın anlayışlarına sahip Sözcü, Yeni Şafak ve Türkiye gazeteleri oluşturmaktadır. Çalışmada yöntem olarak içerik analizi kullanılmış; haberler belirlenen kategoriler doğrultusunda sistematik ve karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiştir. Araştırma sürecinde haberlerin dil kullanımı, sunum biçimi, şüpheli temsili, kaynak kullanımı ve etik unsurlar gibi boyutlar içerik analizi tekniğiyle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, haberlerin yalnızca olayları aktarmakla kalmadığını, aynı zamanda belirli seçimler, vurgular ve sunum biçimleri aracılığıyla yeniden yapılandırıldığını göstermektedir. Çalışma, çerçeveleme kuramı kapsamında ele alınmıştır. Çerçeveleme kuramına göre medya, olayların bazı yönlerini öne çıkarırken bazı yönlerini geri planda bırakarak okuyucunun algısını şekillendirmektedir. Bu araştırmada da aynı olayın farklı gazetelerde farklı biçimlerde sunulması, çerçeveleme kuramının temel varsayımlarını destekleyen bulgular ortaya koymuştur. Sonuç olarak, incelenen haberlerde kullanılan dil, başlıklar, görseller ve içerik kurgusunun olayın algılanma biçimini doğrudan etkilediği görülmüş; medyanın haberleri tamamen nötr bir biçimde sunmaktan ziyade belirli bir çerçeve içerisinde yapılandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 83 news reports related to the Narin Güran case published during a four-month period (August, September, October, and November) were examined. Sözcü, Yeni Şafak, and Türkiye newspapers, which represent different editorial approaches, were selected as the sample of the study. The research employed content analysis as its primary method, and the news reports were systematically and comparatively evaluated according to predetermined categories. During the research process, dimensions such as language use, presentation style, representation of suspects, use of sources, and ethical elements were analyzed in detail through content analysis. The findings revealed that news reports do not merely present events, but also construct them through specific choices, emphases, and presentation strategies. The study was conducted within the framework of framing theory. According to framing theory, the media shapes audience perception by emphasizing certain aspects of events while leaving others in the background. In this research, the fact that the same incident was presented differently across newspapers supports the assumptions of framing theory. As a result, it was determined that the language, headlines, visuals, and content structure used in the examined news reports directly influenced how the event was perceived, demonstrating that the media constructs news within a particular frame rather than presenting it as completely neutral information.