Hastaneler için hasta bakım ünitelerine dayalı bir tasarım modeli önerisi
Suggestion of a design model based on bed units for hospitals
  1. Tez No: 101493
  2. Yazar: ORÇUN KEPEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışma özel olarak hastane tipolojisi için yatak blokları üzerine kurulu bir model önerisi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu amaçla oluşturulan modelle, tasarımcının tasarlama faaliyeti sırasındaki davranışları, tasarım sonuçlarına yani ürüne dayalı olarak analiz edilecektir. Ürün analizine dayalı model yardımıyla yatak bloklarının tasarımın temel noktası olarak alansal kriterler ışığında performansı araştırılacaktır. Bölüm 2'de hastane tipolojisinin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Eski hastane şemaları ile günümüzdeki şemaların birbirinden çok farklı olmadığı örnekler üzerinde anlatılmıştır.Bu bölümün ikinci alt başlığında ise hastanelerin sınıflamalarının yapıldığı ve temel fonksiyon birimlerinin irdelendiği bölümdür. Üçüncü bölüm ise öncelikle yatak katlan için temel blok tiplerinin belirlenmesi için bir çözümlemeyi içerir. Bu çözümleme ile elde edilen dört farklı blok tipinin kullanımı yarışma projeleri analizlerinde ele alınarak modelin yapılandırılması tamamlanmıştır. örnek analizi sonucunda yatak bloklarının temelde iki şekilde diğer formları tanımladığı ortaya çıkmıştır. Bunlar diğer formların yatak bloğu boyunca uzandığı durum ile yatak bloğunun kompozisyonun tekrar öğeni oluşturduğu durumlardır. Bu model çerçevesinde hasta bakım ünitelerinin tasarımda karar noktası olarak alınması, tasarım sürecinin çok sayıda denemenin ön plana çıktığı verimli bir hale gelmesini sağlamaktadır. Çalışma bir uzman sistem için ön araştırma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Main aim of this study is developing a design model based on nursery units for hospitals. With this model the design behaviours were analyzed according to the design products. The performance of model, which was built on sample analysis, was researched under the criteria of program scales. In chapter 2, the historical development of hospitals is given. The solution shemas of today and past are not much different from each other. The second main sub-title is for classifications and main functional units of hospitals. 3 rd chapter firstly consists of the evaluation of different bed units in order to find the basic types. Sum of this evaluation is used during the analysis and construct the roots of model. Result of sample analysis shows two basic situation for the definition of other forms by bed blocks. First one is the development of form from one side of block to another, teh other is creation of composition from repeating of bed unit. Taking bed blocks as a decision point, the design period gains experimentally and efficiency. The Study for 'Suggesting a Design Model Based on Bed Units for Hospitals ' can be taken as a pre-work for designing an auto- plan generator.