Construction claims
İnşaat sektöründe hak talepleri
- Tez No: 101494
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HAK TALEPLERİ ÖZET İnşaat sektöründe hak talepleri sık rastlanılan bir durumdur. İnşaat sektörü belirsizliklerin yoğun olduğu bir sektör olduğu için bu taleplerden kaçınmak çok güç olsa da bunları azaltmak olasıdır. Bu çalışmada, inşaat sektöründe hak talepleri incelenmiştir. Hak taleplerinin tanımı yapılarak çeşitleri birkaç tabana göre incelenmiştir. Hak taleplerinin nedenleri incelenerek bunlardan sakınmanın yollan irdelenmiştir. Uluslararası Danışman Mühendisler Birliği (FIDIC) tanıtılarak, bu birliğin örnek sözleşmelerinde hak taleplerine bakış açısı yorumlanarak incelenmiştir. Hak taleplerinin başlıca iki konusu olan süre talepleri ve ek ödeme talepleri FIDIC de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. İşveren ve yüklenici arasındaki anlaşmazlık durumlarında alternatif çözüm teknikleri ( pazarlık, arabuluculuk, iknasız arabuluculuk, mini-mahkeme işlemi, ortak kurul, uzman görüşü ) tanıtılmıştır. Son yıllarda ülkemizde de benimsenen ve uygulanan tahkim yolu avantaj lanyla birlikte gözden geçirilmiştir. Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tanıtılarak alternatif çözüm teknikleri ve tahkim konularında verdiği hizmetler incelenmiştir. Hukuk yolu hakkında da bilgiler verilerek alternatif çözüm teknikleri ve hukuk yolu karşılaştırılmış ve değişik parametrelere göre her birinin avantajları ve dezavantajları grafiklerle gösterilmiştir. Vaka çalışması bölümünde sonuca ulaştırılmış bir hak talebi iş programlarıyla desteklenerek incelenmiştir. Anlaşmazlık halinde tezde önerilen bir çok çözüm yolu vardır. İki taraf için de bunlardan en uygunu öncelikle pazarlıktır. Çünkü bu yöntemde arada herhangi bir aracı olmadan taraflar kendi aralarında anlaşmazlığı çözmeye çalışırlar. Bu prosedürden sonuç alınamazsa sırayla tezde verilen yöntemler uygulanmalıdır. Tahkim yasasının ülkemiz de de kabul edilmiş olması Türkiye için büyük şanstır. Yabancı yatırımcı sermayesini riske etmeden rahatlıkla ülkemizde yatırım yapabilecektir. Anlaşmazlıktan kaçınmak için projenin her safhasında gerekli önlemleri almalı, ortaya çıkması durumunda da her zaman çözüm yollarının mevcut olduğunun bilincinde olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTION CLAIMS SUMMARY Disputes are usually encountered events in the construction industry. Since construction industry is full of uncertainty conditions, it is difficult to avoid all construction claims but it is possible to minimise them. Construction Claims are examined in this study. First definition of claim is made and it is classified according to a few bases. The reasons of construction claims and avoiding them are examined also. International Federation of Consulting Engineers (FTDIC) is introduced and the way of understanding of construction claims of it in its sample contracts is examined by making comments on it. The extension of time and additional payment claims which are the main two subject of construction claims are examined considering FIDIC. Alternative dispute resolution methods (negotiation, mediation, conciliation, mini-trial procedure, adjudication, and expert determination) are examined in the event of disputes between the Employer and the Contractor. Arbitration that is appreciated in recent years in our country also is examined with its advantages. International Chamber of Commerce (ICC) is introduced and its services of dispute resolution and arbitration are examined. Some information is given about litigation; alternative dispute resolution methods and litigation are compared according to different parameters and is presented by graphics. In case study part, a finalised case study supported by time schedules is examined. In the event of dispute there are many recommended resolution methods in the thesis. Negotiation is the most convenient method of dispute resolution methods for both parties, because in this method parties try to resolve the dispute with coordination without help of third party. If a result can not be reached with this procedure the other methods mentioned in the thesis should be applied one by one. Acceptation of arbitration rules is a really very big chance for Turkey. The foreign investors will make investments without risking the capital in our country from now on. To avoid disputes all necessary precautions should be taken in all stages of the project, any way should it takes places, it should not be forgotten that there are resolution methods always. XI