Çocukluk çağı travmaları ve bilişsel çarpıtmaların öz-şefkat üzerindeki etkisi
The impact of childhood traumas and cognitive distortions on self-compassion
- Tez No: 1014944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN AYDİN YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocukluk çağı travmaları ile bilişsel çarpıtmaların öz şefkat üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca çalışmada bu değişkenlerin çeşitli demografik faktörlere göre (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi) farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel araştırma modeli esas alınarak yürütülen çalışmanın örneklemini, çevrimiçi platformlar üzerinden ulaşılan 419 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Bilişsel Çarpıtma Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için analizlerde bağımsız t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi gibi parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, Çocukluk Çağı Travmaları ile Bilişsel Çarpıtmalar arasında pozitif bir ilişki bulunurken; Öz-Şefkat ile hem Çocuk Çağı Travmaları hem de Bilişsel Çarpıtmalar arasında güçlü, anlamlı ve negatif ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; olumsuz benlik algısı, kendini suçlama, yaşamı tehlikeli görme ve duygusal ihmal, öz- şefkati düşüren en temel yordayıcılardır. Ayrıca gelir düzeyi, kronik rahatsızlık ve karşılanmayan çocukluk ihtiyaçlarının da olumsuz bilişsel örüntüleri artırdığı görülmüştür. Sonuç olarak öz-şefkatin, salt travma öyküsüyle değil, bireyin bu yaşantıları içselleştirme ve kendini değerlendirme biçimiyle doğrudan ilişkili olduğu raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the impact of childhood traumas and cognitive distortions on self-compassion. Additionally, the study investigates whether these variables differ according to various demographic factors (gender, age, marital status, and education level). The research was conducted using a correlational design, one of the quantitative research models, with a sample of 419 voluntary participants reached through online platforms. The data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Cognitive Distortions Scale, and the Self-Compassion Scale Short Form. As the data were normally distributed, parametric tests such as independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple regression analysis were employed. The findings revealed a positive relationship between childhood traumas and cognitive distortions, while strong, significant, and negative correlations were found between self-compassion and both childhood traumas and cognitive distortions. According to the research findings, a negative self-image, self-blame, perceiving life as dangerous, and emotional neglect are the primary predictors of low self-compassion. Additionally, it has been observed that income level, chronic illness, and unmet childhood needs also contribute to negative cognitive patterns. Consequently, it has been reported that self-compassion is directly related not only to the presence of a trauma history but also to the individual's internalization of these experiences and their self-evaluation.