An analysis of the political system in Somalia after the state collapse (1991–present)
Somali'de devlet çöküşü sonrası siyasal sistemin analizi (1991–günümüz)
  1. Tez No: 1014945
  2. Yazar: SHUKRI OMAR AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÖZ DÖM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
1991 yılında Somali merkezi devletinin çöküşüyle birlikte uzun bir siyasal parçalanma ve kurumsal başarısızlık süreci başlamıştır. İşleyen bir ulusal otoritenin yokluğu, Somali'de yönetim yapısının klan temelli yapılar, barış süreçleri ve yeni federal kurumlar aracılığıyla müzakereye dayalı ve uyarlanabilir bir şekilde şekillenmesine yol açmıştır. Bu tez, yönetişimin kalitesi ya da performansına yönelik bir eleştiri sunmamakta; bunun yerine, 1991 sonrası Somali'de yönetişim düzenlemelerinin nasıl örgütlendiğini ve nasıl tartışmalı hale geldiğini kurumsal ve betimleyici bir çerçevede incelemektedir. Çalışmanın cevap aradığı temel araştırma sorusu şudur: 1991 sonrası Somali'de güç paylaşımı düzenlemeleri, federalizm ve alt-ulusal özerklik nasıl örgütlenmiş ve nasıl tartışmalı hale gelmiştir? Tez, Somali'nin devlet çöküşü sonrasındaki siyasal gelişim sürecini ve ulusal kurumların yeniden inşasına yönelik girişimleri incelemek amacıyla nitel ve betimleyici bir yöntem benimsemekte; ikincil kaynaklara dayanmaktadır. Çalışma, devletsizlik döneminde ortaya çıkan alternatif yönetim yapıları, geçiş dönemi yönetimlerinin gelişimi ve 2012 yılında Somali Federal Hükümeti'nin kurulması üzerine odaklanmaktadır. Araştırma bulguları, güç paylaşımının 1991 sonrası Somali siyasetinin örgütlenmesinde klan temelli siyaset aracılığıyla temel bir unsur olduğunu göstermektedir. 4.5 formülü gibi mekanizmaların kurumsallaşması, barış anlaşmaları ve geçiş dönemi yapıları çerçevesinde gerçekleşmiş; bu süreç siyasal temsil ile elitler arası pazarlıkları etkilemiştir. Söz konusu anlaşmalar, ulusal kurumların yeniden inşasına olanak sağlarken aynı zamanda klan kimliğini devletin temel örgütleyici unsurlarından biri olarak kurumsallaştırmıştır. Tez ayrıca federalizmin ortaya çıkışını geçmişteki merkezi birleşik yönetim anlayışına ve bölgesel parçalanmaya verilen bir tepki olarak analiz etmektedir. Bu bağlamda, Federal Üye Devletlerin oluşumu, anayasal yetki paylaşımı ile federal hükümet ve alt-ulusal birimler arasında güç, gelir ve kaynak paylaşımına ilişkin yapılar incelenmektedir. Çalışma, anayasal belirsizlik ve eksik kurumsallaşmanın, günümüzde farklı yönetim düzeyleri arasında yaşanan siyasal çatışmaların temel nedenlerinden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Genel olarak tez, 1991 sonrası Somali'de yönetişimin merkezi devlet otoritesinden ziyade, kurumsal düzenlemeler ve müzakere süreçleri içerisinde geliştiğini göstermektedir. Bu yapılar, devlet çöküşü, savaş ve siyasal uzlaşmaların toplam sonucu olarak ortaya çıkmış olup, günümüz Somali yönetişim yapısını betimleyici bir şekilde açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
A long history of political disintegration and institutional failure began with the collapse of the Somali central state in 1991. The absence of a functioning national authority led to a negotiated and adaptive system of governance in Somalia through the structures of the clans, peace influences, and new federal institutions. This thesis is not a critique on the quality or performance of governance, rather it offers a descriptive institutional depiction of how the structure of governance arrangements has been organized and contested in Somalia since 1991. The research question that the study answers is as follows: How have post-1991 Somalia power-sharing arrangements, federalism, and sub-national autonomy been organized and contested? The thesis is built upon a qualitative and descriptive methodology of secondary sources to trace the political path of Somalia since the collapse of the state through the multiple efforts of building the national institutions. It focuses on the rise of other governance structures in the era of statelessness, development of transitional regimes and the development of the Federal Government of Somalia in 2012. The discussion shows that power sharing has been a major factor in organizing politics in post-1991 Somalia through clan-based politics. The institutionalization of mechanisms like 4.5 formula came in the form of peace agreements and transitional structures that influenced political representation and elite bargaining. These agreements allowed the reconstruction of national institutions as well as institutionalized clan identity as a fundamental structuring principle of state. The thesis also analyzes how the introduction of federalism was a reaction to the unification of the past and regional disintegration. It examines the creation of the Federal Member States, constitutional allocation of power and structures on sharing of power, money, and resources between the federal government and other sub-national units. The paper identifies the constitutional ambiguity and partial institutionalization as factors that have led to the current political conflict between the various levels of government. Comprehensively, the thesis indicates that governance in post-1991 Somalia has evolved within institutionally arranged layers and negotiations and not within centralized power of the state. These structures are the product of the sum total of state breakage, war, and political compromise, and they describe the present-day situation in the governance of Somalia descriptively.