İlkokul öğrencilerinin sürdürülebilirliğe yönelik farkındalıkları
Awareness of primary school students towards sustainability
  1. Tez No: 1014943
  2. Yazar: YASİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hayat Bilgisi dersinde Kuantum Öğrenme Modeli temelinde geliştirilen sürdürülebilirliğe yönelik etkinliklerin, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin sürdürülebilirliğe yönelik farkındalıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanmış; nitel veriler ise tamamlayıcı bir bileşen olarak ele alınmıştır. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında üçüncü sınıf düzeyinde iki farklı şubede öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Deney grubunda 24, kontrol grubunda 26 öğrenci yer almıştır. Uygulama süreci, ön test ve son test uygulamalarını da kapsayacak biçimde toplam yedi hafta sürmüş; geliştirilen etkinlikler beş hafta boyunca deney grubuyla yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında;“60-72 Aylık Çocuklar İçin Çevreye Yönelik Sürdürülebilir Davranışları Değerlendirme Ölçeği”,“İlkokul Öğrencileri İçin Çevresel Tutum Ölçeği”,“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Temel Beceri Ölçeği”, Sağlıklı Hayat ünitesine yönelik“Akademik Başarı Testi”ve“Değer Eğilim Formları”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmış; nitel veriler ise içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre deney grubundaki öğrencilerin çevreye yönelik sürdürülebilir davranış, akademik başarı, çevresel tutum ve temel beceri puanlarında ön test ile son test arasında son test lehine anlamlı farklılıklar elde edilmiş; kontrol grubunda ise yalnızca akademik başarı puanlarında anlamlı bir artış belirlenmiştir. Grupların son test puanları karşılaştırıldığında, dört değişkenin tamamında deney grubu lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Nitel bulgular ise deney grubu öğrencilerinin çevreye yönelik değer eğilimlerinin sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu biçimde şekillendiğini ve çevresel sorunları çok boyutlu, sosyal sorumluluk temelli bir bakış açısıyla değerlendirebildiklerini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Kuantum Öğrenme Modeli temelinde geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin sürdürülebilirliğe yönelik farkındalıklarını bilgi, tutum, beceri ve değer boyutlarında geliştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of sustainability-oriented activities developed on the basis of the Quantum Learning Model within the Life Science course on the sustainability awareness of third-grade primary school students. The study was designed as a quasi-experimental pretest–posttest control group design, with qualitative data treated as a complementary component. The study group consisted of students enrolled in two different third-grade classes during the 2024–2025 academic year, with 24 students in the experimental group and 26 students in the control group. The implementation process lasted a total of seven weeks, including the administration of the pretest and posttest, and the developed activities were conducted with the experimental group over a period of five weeks. Data were collected using the“Environmental Sustainability Scale for Children 60-72 Months Old”, the“Environmental Attitude Scale for Primary School Students”, the“Test of Basic Process Skills”, an“Academic Achievement Test”related to the Healthy Living unit, and“Value Orientation Forms”. In the analysis of the quantitative data, the Wilcoxon Signed-Rank Test and the Mann–Whitney U Test were employed, as the data did not exhibit a normal distribution; the qualitative data were analyzed through content analysis. According to the findings, the experimental group showed significant pretest-posttest improvements in sustainable behavior, academic achievement, environmental attitude, and basic skills, whereas the control group improved only in academic achievement. Posttest comparisons revealed significant differences favoring the experimental group across all four variables. Qualitative findings showed that students' environmental value orientations aligned with sustainability principles and reflected a multidimensional, socially responsible perspective. Overall, the Quantum Learning Model-based activities enhanced sustainability awareness across knowledge, attitude, skill, and value dimensions.