Caz ve latin eserlerinin ritmik okuma eğitiminde yararlanılabilecek stratejiler ve öğrenci performansına etkileri
Strategies that can be used in rhythmic reading training of jazz and latin works and their effects on student performance
  1. Tez No: 1014946
  2. Yazar: MURAT KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE GENÇEL ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, caz ve latin eserlerinin ritmik okuma eğitimi sürecinde yaşanan sorunların ve bu sorunların çözümünde kullanılabilecek stratejilerin neler olabileceğini ortaya koymak ve bu stratejilerden yola çıkılarak hazırlanmış bir ritmik okuma öğretim planının öğrenci performansına etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ve deneysel yöntemlerden de ön test son test kontrol gruplu modelden yararlanılmıştır. Araştırmada tarama modeli, caz ve latin eserlerinin ritmik okuma eğitiminde karşılaşılan sorunların ve bu sorunların çözümünde kullanılabilecek stratejilerin belirlenebilmesi amacıyla, deneysel yöntem ise, caz ve latin eserlerinin ritmik okuma eğitiminde kullanılabilecek stratejilerin öğrenci performansı üzerindeki etkilerini belirleyebilmek amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak anket tekniğinden ve performans değerlendirme ölçeğinden yararlanılmıştır. Anket tekniği müzik eğitimcileri ve sanatçıların caz ve latin eserlerinin seslendirilmesi ve öğretimi süreçlerinde karşılaşılan problemler, oluşturulan öğretim programında kullanılacak eser ve stratejilerin belirlenebilmesi amacıyla kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler doğrultusunda, araştırmacı tarafından caz ve latin eserlerinin ritmik okuma eğitimine yönelik bir öğretim programı oluşturulmuştur. Oluşturulan 10 haftalık öğretim programı 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında deney grubuna uygulanmıştır. Deneysel çalışma sürecinde ise Keskin ve Gençel Ataman (2024) tarafından geliştirilen“Müzik Eğitiminde Ritmik Okuma Performansını Değerlendirme Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Araştırmanın durum tespitine ilişkin verilerinin analizinde frekans ve yüzde değerlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın deneysel boyutuna ilişkin verilerinin normal dağılım göstermemesi nedeniyle parametrik olmayan istatistiksel testler kullanılmıştır. Bu doğrultuda, deney grubu ile kontrol grubunun performans ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında Mann–Whitney U testi uygulanmıştır. Ayrıca, deney grubunun kendi içindeki performans ön test–son test puanları ile kontrol grubunun performans ön test–son test puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, müzik eğitimcilerinin ve sanatçıların caz ve latin eserlere ilişkin hem mesleki hem de eğitim süreçlerinde çeşitli güçlükler yaşadıkları ve bu eserlerin öğretimini kolaylaştırmaya yönelik stratejilere ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Bununla birlikte, araştırmanın deneysel boyutundan elde edilen bulgular, caz ve latin eserlerinin ritmik okuma eğitiminde kullanılan stratejilerin öğrenci başarısı üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims toidentify the problems encountered in the rhythmic reading education of jazz and latin work sand to determine strategies that can be used to over come these problems. Additionally, it seks to evaluate the effects of a rhythmic reading instructional plan, developed based on these strategies, on student performance. The research employed a quantitative research approach, utilizing both a survey model and a pre-test–post-test control group experimental design. The survey model was used to identify the challenges experienced in the rhythmic reading education of jazz and latin works and to determine potential solution strategies. The experimental method was applied to examine the effects of these strategies on student performance. Data were collected through a questionnaire and a performance evaluation scale. The questionnaire was administered to music educators and performer stoidentify the problems encountered in performing and teaching jazz and latin works and to determine appropriate repertoire and instructional strategies for the program. Based on the findings, a 10-week instructional program for rhythmic reading of jazz and latin works was developed an dimplemented with the experimental group during the Fall Semester of the 2024–2025 academic year. The“Rhythmic Reading Performance Evaluation Scale in Music Education”developed by Keskin and Gençel Ataman (2024) was used in the experimental process. Frequency and percent age values were used in the analysis of descriptive data. Since the experimental data did not show normal distribution, non-parametric statistical tests were applied. Mann–Whitney U and Wilcoxon Signed-Rank tests were conducted for comparisons. The finding sindicate that educator sand performers experience various Professional and instructional challenges related to jazz and latin works and requires upportive teaching strategies. More over, the experimental results demonstrate that the implemented strategies positively affected students rhythmic reading performance.