“Sakın Aldanma, İnanma, Kanma!”adlı eseri üzerinden Refik Halit Karay'ın söz varlığı
On the work titled“ Sakin Aldanma, İnanma, Kanma!”Refi̇k Hali̇t Karay's vocabulary
- Tez No: 1014951
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatına öncülük etmiş Refik Halit Karay'ın söz varlığını göstermek, Türk dilinin türetme, işletme yollarını, anlatım biçimlerini ortaya koymak ve söz varlığını toplayan sözlüklere katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın ana malzemesi, yazarın“Sakın Aldanma, İnanma, Kanma!”adlı kitabıdır. İncelemenin yapıldığı baskı ise 1942 yılında Semih Lütfi Kitabevinden çıkan ulaşılabilen en eski baskısıdır. Giriş bölümünde çalışmada izlenen yöntemin yanı sıra dil, söz varlıkları, sözlükler, sözlük çeşitleri ve bu alanda ayrı bir öneme sahip olan yazar/şair sözlüklerine de değinilmiştir. Birinci bölümde Refik Halit Karay'ın hayatı, edebî yönü ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise söz konusu olan eserin hikâyelerindeki kelimeler, kelime türleri açısından ele alınıp kökenleri belirtilmiştir. Daha sonra her hikâye için yabancı kelime ve kelime türlerinin kullanım sıklıklarına dair grafikler oluşturulmuştur. Belirtilen hikâyelerde deyim, ikileme ve atasözleri tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde eserin sıklık sözlüğü yapılmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen bilgiler ışığında bazı veriler tespit edilmiştir ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to showcase the vocabulary of Refik Halit Karay, a pioneer of Turkish literature in the Republican era, to reveal the derivation and usage methods and forms of expression of the Turkish language, and to contribute to dictionaries that compile vocabulary. The main material of the study is the author's book,“Sakın Aldanma, İnanma, Kanma!”(Don't Be Deceived, Don't Believe, Don't Be Fooled!). The edition used in the study is the oldest available edition, published in 1942 by Semih Lütfi Kitabevi. The introduction discusses the methodology followed in the study, as well as language, vocabulary, dictionaries, types of dictionaries, and author/poet dictionaries, which hold particular importance in this field. The first chapter focuses on Refik Halit Karay's life, literary aspects, and works. The second chapter examines the words in the stories of the work in question, identifying their origins and word types. Graphs showing the frequency of use of foreign words and word types are then created for each story. Idioms, reduplications, and proverbs are identified in the stories. The third chapter presents a frequency glossary of the work. In the conclusion section, some data were identified and interpreted in light of the information obtained.