Investigation of cyp2d6*4 rs3892097 polymorphism in alzheimer's patients
Alzheımer hastalarında cyp2d6*4 rs3892097 polimorfizminin araştırılması
- Tez No: 1014961
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler ve Tıbbi Genetik Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığı, tipik olarak, insan beyninde yer alan tau nörofibriller yumaklar ve Aβ birikimiyle karakterize bir nörodejeneratif hastalıktır. Bu tez çalışması, belirli örneklemdeki Alzheimer hastalarında CYP2D6*4 polimorfizminin metabolik profilini belirlemeyi amaçlamaktadır. DNA izolasyonu, PCR ve genotipleme methodları kullanılarak istatiksel veriler elde edilmiştir. Bu istatiksel verilere göre, CYP2D6*4 (rs3892097), G (%55) ve A (%45) alel dağılımına; AG (%60), GG (%25) ve AA (%15) genotip dağılımına sahiptir. Demografik açıdan ise, yaş özelliğinde anlamlı bir fark (p = 0.460) bulunmazken; cinsiyet özelliğinde anlamlı bir fark (p = 0.001) tespit edilmiştir. Ayrıca, CYP2D6*4 polimorfizmi, EM (%85) ve PM (%15) metabolizer fenotipleriyle ilişkili bulunmuştur. Elde edilen bulgulara rağmen, kontrol grubunun eksikliği ve örneklemin sınırlılığı kesin bir çıkarımı zorlaştırmaktadır. İlerleyen zamanlarda, daha kapsamlı çalışmalarında gerçekleştirilmesiyle birlikte kişiselleştirilmiş tedavi (farmako/genetik) alanında nitelikli avantajlara yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a neurodegenerative disease typically characterized by tau neurofibrillary tangles and Aβ accumulation in the human brain. This thesis aims to determine the metabolic profile of CYP2D6*4 polymorphism in Alzheimer's patients in a specific sample. Statistical data were obtained using DNA isolation, PCR, and genotyping methods. According to these statistical data, CYP2D6*4 (rs3892097) has an allele distribution of G (55%) and A (45%); and a genotype distribution of AG (60%), GG (25%), and AA (15%). Demographically, no significant difference was found in age (p = 0.460), while a significant difference was found in gender (p = 0.001). Furthermore, CYP2D6*4 polymorphism was found to be associated with EM (85%) and PM (15%) metabolizer phenotypes. Despite the findings, the lack of a control group and the limited sample size make it difficult to draw definitive conclusions. Further, more comprehensive studies will lead to significant advantages in the field of personalized treatment (pharmaco/genetics).