Ratlarda aşil tendon rüptürü iyileşmesinde yenilikçi yaklaşımlar: Eksozom, hyalüronik asit ve amniyon zarı uygulamalarının karşılaştırılması
Innovative approaches in achilles tendon rupture healing in rats: Comparison of exosome, hyaluronic acid, and amniotic membrane applications
- Tez No: 1014974
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP ÇAĞATAY ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Aşil tendon yaralanmaları, alt ekstremite fonksiyonunu önemli ölçüde etkileyen ve iyileşme süreci uzun sürebilen klinik problemlerdir. Tendon iyileşmesi inflamasyon, proliferasyon ve yeniden yapılanma evrelerinden oluşan karmaşık bir süreç olup bu süreçte inflamasyon, anjiyogenez, oksidatif stres ve ekstraselüler matriks yeniden yapılanması önemli rol oynamakta; bu nedenle son yıllarda iyileşmeyi desteklemek amacıyla yenilikçi yaklaşımlara ilgi artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, deneysel Aşil tendon yaralanması oluşturulan ratlarda hyalüronik asit, eksozom ve amniyotik membran uygulamalarının tendon iyileşmesi üzerindeki etkilerini klinik, histolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal parametreler açısından değerlendirmektir. Bu deneysel hayvan çalışmasında 6–8 haftalık, 250–350 g ağırlığında toplam 48 adet erkek Wistar Albino rat kullanılmış ve hayvanlar her grupta 12 rat olacak şekilde dört gruba ayrılmıştır: kontrol grubu (primer tamir + serum fizyolojik), HA grubu (primer tamir + hyaluronik asit enjeksiyonu), eksozom grubu (primer tamir + eksozom enjeksiyonu) ve amniyotik membran grubu (primer tamir + tendon etrafına amniyotik membran uygulanması). Tüm ratlarda aşil tendonunda total kesi oluşturulduktan sonra modifiye Kessler yöntemi ile primer tamir yapılmıştır. Cerrahi işlem sonrası ratlar 30 gün boyunca immobilizasyon uygulanmadan izlenmiştir. Otuzuncu günde ratlarda fonksiyonel değerlendirme amacıyla adım testi ve Any-Maze sistemi ile yürüyüş analizi yapılmış; ortalama hız, maksimum hız, absolute turn angle ve path efficiency parametreleri kaydedilmiştir. Takiben ratlar sakrifiye edilerek aşil tendonları çıkarılmış ve tendon ağırlığı, uzunlukları, çapı ve çevre uzunluğu ölçülmüş, tendonun silindirik olduğu varsayılarak kesit alanı (CSA=πd²/4) hesaplanmıştır. Makroskopik adezyon değerlendirmesi Tang ve Ishiyama skorlama sistemleri ile yapılmıştır. Histopatolojik incelemelerde hematoksilen-eozin ve Masson trikrom boyamaları kullanılarak vaskülarizasyon, inflamasyon ve bağ doku yoğunluğu semikantitatif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca immünohistokimyasal olarak Col-1, Col-3, MMP-2 ve VEGF ekspresyonları analiz edilmiş ve H-skor yöntemi ile değerlendirilmiştir. Biyokimyasal analizler ELISA yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu değişkenler çalışma grupları arasında karşılaştırılmıştır. Aşil tendon ağırlığı açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0,002). Bu parametre, Eksozom ve Amniyotik membran gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir (sırasıyla p=0,026 ve p=0,017). Yürüyüş analizi parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Histolojik değerlendirmede bağ dokusu ve kollajen birikimi açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmış ve boyanma yoğunluğunun kademeli olarak arttığı görülmüştür (p=0,023). İmmünohistokimyasal analizlerde Kollajen Tip I H-skorları açısından yalnızca kontrol ve grupları arasında anlamlı fark bulunmuş (p=0,044), Kollajen Tip III H-skorları açısından ise gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). MMP-2 H-skorlarının deney gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (HA için p=0,002, Eksozom için p=0,003 ve Amniyotik membran için p<0,001). VEGF açısından değerlendirildiğinde ise Eksozom grubunda kontrol grubuna göre kıyasla anlamlı artış saptanmıştır (p=0,043). Biyokimyasal analizlerde inflamasyon düzeyinin kontrol grubunda diğer gruplara göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,001). İnterlökin-8 (IL-8) düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmış ve eksozom ile amniyotik membran gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek değerler belirlenmiştir (p<0,001; sırasıyla p=0,022 ve p=0,002). Buna karşın, interlökin-6 (IL-6) (p=0,059), tümör nekrotizan faktör α (TNF-α) (p=0,342) ve süperoksit dismutaz (SOD) (p=0,263) düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Oksidatif stres göstergesi olan malondialdehit (MDA) düzeyleri açısından ise gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmış ve eksozom ile amniyotik membran gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksek değerler belirlenmiştir (p=0,003; sırasıyla p=0,041 ve p=0,005). Bu bulgular, hyalüronik asit, eksozom ve amniyotik membran uygulamalarının tendon iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Achilles tendon injuries are clinical conditions that significantly affect lower extremity function and may require a prolonged healing process. Tendon healing is a complex process consisting of inflammatory, proliferative, and remodeling phases. During this process, inflammation, angiogenesis, oxidative stress, and extracellular matrix remodeling play critical roles. Therefore, in recent years, interest in innovative approaches aimed at supporting tendon healing has increased. The aim of this study was to evaluate the effects of hyaluronic acid, exosomes, and amniotic membrane applications on tendon healing in rats with experimentally induced Achilles tendon injury using clinical, histological, immunohistochemical, and biochemical parameters In this experimental animal study, a total of 48 male Wistar Albino rats aged 6–8 weeks and weighing 250–350 g was used. The animals were randomly allocated into four groups with 12 rats in each group: control group (primary repair + saline injection), HA group (primary repair + hyaluronic acid injection), exosome group (primary repair + exosome injection), and amniotic membrane group (primary repair + application of an amniotic membrane around the tendon). In all rats, a complete transection of the Achilles tendon was created and subsequently repaired using the modified Kessler technique. Following surgery, the rats were monitored for 30 days without immobilization. On postoperative day 30, functional assessment was performed using a footprint test and gait analysis with the Any-Maze system, recording mean speed, maximum speed, absolute turn angle, and path efficiency. Subsequently, the rats were sacrificed and the Achilles tendons were harvested. Tendon weight, medial and lateral lengths, diameter, and circumference were measured, and the tendon cross-sectional area (CSA) was calculated assuming a cylindrical tendon geometry using the formula CSA = πd²/4. Macroscopic adhesion formation was evaluated using the Tang and Ishiyama scoring systems. Histopathological evaluation was performed using hematoxylin–eosin and Masson's trichrome staining to semiquantitatively assess vascularization, inflammation, and connective tissue density. In addition, immunohistochemical analyses were performed to determine the expression levels of Col-1, Col-3, MMP-2, and VEGF, and results were quantified using the H-score method. Biochemical analyses were conducted using the ELISA method. These variables were compared among the study groups. There were significant differences among the groups in terms of Achilles tendon weight (p=0.002). This parameter was significantly higher in the exosome and amniotic membrane groups when compared to the control group (p=0.026 and p=0.017, respectively). No significant difference was detected among the groups in gait analysis parameters (p>0.05). Histological evaluation demonstrated significant differences among the groups in terms of connective tissue and collagen accumulation, and staining intensity showed a gradual increase (p=0.023). Immunohistochemical analyses revealed a significant difference only between control and amniotic membrane groups in Collagen Type I H-scores (p=0.044), while no significant difference was observed among the groups in Collagen Type III H-scores (p>0.05). MMP-2 H-scores were significantly higher in the experimental groups compared with the control group (HA p=0.002; Exosome p=0.003; and Amniotic Membrane p<0.001). In terms of VEGF expression, a significant increase was detected in the Exosome group when compared to the control group G1 (p=0.043). Biochemical analyses showed that inflammation levels were higher in the control group compared with the other groups (p<0.001). Interleukin-8 (IL-8) levels differed significantly among the groups and were higher in the exosome and amniotic membrane groups than in the control group (p<0.001; p=0.022 and p=0.002, respectively). However, no significant differences were found among the groups with respect to interleukin-6 (IL-6) (p=0.059), tumor necrotizing factor α (TNF-α) (p=0.342), and malondialdehyde (MDA), and superoxide dismutase (SOD) (p=0.263) levels. Significant differences were observed among the groups in MDA levels, an indicator of oxidative stress. There were higher values in the exosome and amniotic membrane groups when compared to the control group (p=0.003; p=0.041 and p=0.005, respectively). These findings suggest that hyaluronic acid, exosome, and amniotic membrane applications may have beneficial effects on tendon healing.