Aşil tendon rüptürü iyileşmesinde umblikal kord stromal-kaynaklı kök hücrelerin etkisinin tek başına ve kurkumin birlikteliğinde incelenmesi - sinerjistik etkileri olabilir mi?
Investigation the effect of umbilical cord-derived stem cells only and together with curcumin on achilles tendon healing - can they act synergistically?
  1. Tez No: 652188
  2. Yazar: TUĞÇE MERVE ÖZYAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tendon rüptür iyileşmesi üzerine mezenkimal kök hücrelerin (MKH) bölgesel olarak uygulanmasının ve sistemik kurkumin verilmesinin tek başlarına faydalı olduğu daha önceki deneysel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada diğerlerinden farklı olarak bölgesel olarak birlikte verilecek olan umbilikal kord stromal-kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (UK-MKH) ve kurkuminin, punch ile oluşturulan tendon hasar modelinde etkisinin histopatolojik, immünohistokimyasal ve biyomekanik olarak gösterilmesi amaçlanmıştır. Birlikte uygulamanın, faydalı etkileri potansiyelize edeceği beklenmektedir. Gereç ve Yöntem: Umbilikal korddan elde edilen hücrelerin mezenkimal kök hücre karakterizasyonu yapılarak mezenkimal kök hücre belirteçlerini eksprese ettikleri gösterildi. Ağırlıkları 300-350 g arasında olan toplam 80 adet Wistar albino türü erişkin dişi sıçan rastgele 5 gruba ayrıldı. Gruplar; sadece tendon hasarının oluşturulduğu kontrol grubu, gruptaki her bir hayvanın her iki Aşil tendonu bölgesinde 0,5 dzm susam yağı içerisinde çözülmüş 0,22 mg/kg dozunda kurkuminin peritendinöz boşluğa enjekte edildiği kurkumin grubu, tendon başına 0,5 dzm susam yağının her iki Aşil tendonu bölgesinde peritendinöz boşluğa enjekte edildiği susam yağı grubu, tendon başına 6,8x105 adet mezenkimal kök hücrenin direkt olarak tendona enjekte edildiği mezenkimal kök hücre grubu ve kurkumin ve mezenkimal kök hücrenin diğer gruplarda bahsedildiği şekilde ve birlikte uygulandığı kurkumin+mezenkimal kök hücre grubu. Gruplardaki hayvanların yarısı 2. haftada, diğer yarısı ise 4. haftada sakrifiye edilip her iki bacaktaki Aşil tendonları çıkarıldı. Sol Aşil tendonları Masson trikrom ve alsiyan mavisi- periyodik asit-Schiff (PAS) boyama ile Bonar skorlaması yapılarak histopatolojik olarak değerlendirildi. Aşil tendonlarında tenomodülin, tip I ve III kollajen immünoreaktivitesi ise immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Sağ Aşil tendonları biyomekanik teste tabi tutularak biyomekanik olarak değerlendirildi. Bulgular: Tendonlar Bonar skorlaması ile histopatolojik olarak değerlendirildiğinde 2.
Özet (Çeviri)
Objectives: It has been shown in previous experimental studies that local application of mesenchymal stem cells and systemic application of curcumin both positively effective on healing of tendon rupture. In this study, unlike the others, we aimed to show the effects of umbilical cord-derived mesenchymal stem cells and curcumin on tendon punch injury model histopathologically, immunohistochemically and biomechanically when they are delivered together and locally. We expect that the co-administration will potentialize effects of each other. Material and Methods: The characterization of the cells obtained from the umbilical cord were performed and determined that they were expressed mesenchymal stem cell markers. 80 adult female Wistar albino rats weighing between 300-350 g were randomly divided into 5 groups. Groups; only tendon injury group without any treatment, injury+curcumin group where curcumin is administered to peritendinous area by injection to both tendons of each animal at 0,22 mg/kg dose, mesenchymal stem cell group where mesenchymal stem cells (6.8x105 per tendon) is injected directly to tendon defect, injury +curcumin+mesenchymal stem cell group where tendon injury treated with both curcumin and mesenchymal stem cell. Half of the animals in the groups were sacrificed at 2 week and the other half at 4 week, and Achillles tendons were harvested at both time points. Left Achilles tendon evaluated histopathologically by alcian blue-PAS and Masson trichrome staining according to Bonar scale and immunohistochemically by analyzing type I, type III and tenomodulin immunoreactivity. Right Achilles tendon used for biomechanic testing. Results: When tendons evaluated histopathologically by Bonar scoring, there was a statistically significant difference in Curcumin, Mesenchymal Stem Cell and Curcumin+Mesenchymal Stem Cell groups in comparison with Control group , at 2 week (p=0,05). There was no statistically significant difference among experimental groups in Bonar score at 4 week.