Ie5 verim sınıfı için gömülü mıknatıslı senkron motor tasarımında geometrik ve elektromanyetik iyileştirme
Geometric and electromagnetic optimization in interior permanent magnet synchronous motor design for ie5 efficiency class
  1. Tez No: 1014980
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YİĞİT ARABUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda çevresel etkilerin azaltılması ve sürdürülebilir ulaşımın sağlanması amacıyla hafif elektrikli araçlara (EA) yönelik çalışmalar önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu araçların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, sistemi oluşturan temel bileşenler üzerine yapılan araştırmalar da hız kazanmıştır. EA'ların performansını ve hareket kabiliyetini doğrudan belirleyen ana etken elektrikli tahrik sistemidir. Bu sistem; batarya, güç elektroniği devreleri, kontrol birimleri ve elektrik motorundan oluşmaktadır. Elektrik motoru, araç için gerekli güç ve momenti üretmesi nedeniyle sistemin en kritik bileşeni olarak öne çıkmaktadır. Bu araçlarda yaygın olarak tercih edilen motor yapısı ise gömülü mıknatıslı senkron motor (GMSM) topolojisidir. GMSM' lerin yüksek verim, geniş sabit hız kontrol kabiliyeti yüksek güç yoğunluğuna sahip olması bu tercihin temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasında piyasada yaygın olarak kullanılan referans bir Sürekli mıknatıslı senkron motor (SMSM) ele alınmış Motor-CAD yazılımı ile iki boyutlu (2D) sonlu elemanlar yöntemi (SEY) tabanlı sayısal modelleme kullanılarak elektromanyetik performansı ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Bu aşamada, stator yapısı, eksenel uzunluk, sargı topolojisi ve mıknatıs hacmi tanımlanmış ve daha sonra tasarlanacak üç farklı GMSM modeli için aynı tutulmuştur. Böylece, tasarımlar arasında sadece rotor topolojisi ve akı yönelim stratejisi farklılık göstermekte ve bu da karşılaştırma sonuçlarının güvenilirliğini artırmaktadır. Tasarlanan modeller arasında, çıkış gücü, verim, moment dalgalanması gibi önemli parametreler kıyaslanarak dairesel tip GMSM uygun seçilmiştir. Bu tasarım referans modele göre %0,58 verim artışı, %0,39 düşük moment dalgalanması, 0,7 W çıkış gücü artış değerlerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In recent years, efforts to reduce environmental impacts and ensure sustainable transportation have significantly increased, particularly in the area of electric vehicles (EV). With the growing use of these vehicles, research into the fundamental components that make up the system has also accelerated. The main factor that directly determines the performance and mobility of light EV is the electric drive system. This system consists of a battery, power electronics circuits, control units, and an electric motor. The electric motor stands out as the most critical component of the system because it produces the power and torque required for the vehicle. The motor structure commonly preferred in these vehicles is the permanent magnet synchronous motor (PMSM) topology. The main reasons for this preference include the high efficiency, wide constant speed control capability, and high power density of PMSMs. This thesis examines a reference PMSM motor commonly used in the market. Its electromagnetic performance is analyzed in detail using two-dimensional (2D) finite element method (FEM)-based numerical modeling with Motor-CAD software. At this stage, the stator structure, axial length, winding topology, and magnet volume were defined and kept constant for the three different GMSM models to be designed. Thus, only the rotor topology and flux control strategy differ between the designs, which increases the reliability of the comparison results. Among the designed models, the circular type GMSM is selected by comparing important parameters such as output power, efficiency, and torque ripple. This design has a 0.58% increase in efficiency, 0.39% lower torque ripple, and a 0.7W increase in output power compared to the reference model.