Ege Denizi'nde yaşayan bazı Sparid (Pisces, Sparidae) türlerinin biyolojisi ve beslenme rejimi üzerine araştırmalar
Biology and feeding ecology of some Sparid species living in Aegean Sea
- Tez No: 101500
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY KATAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ABSTRACT The biology and feeding of three species of family“Sparidae”{Pagellus aythrinus, Pagellus acarne and Dentex macrophthalmus) exist in the Aegean Sea were examined seasonally between 1991 and 1993. The specimens of this study were collected from Turkish territorial and International waters of the Aegean Sea. It was tried to compute seasonal, regional and vertical distributions of these three species which have an important part in the family Sparidae and the basic biological parameters such as length-weight relations between males and females, mortality rates, length, age sex distributions, growth parameters, gonad developments, gonadosomatic, condition factors. Additionally, the biomass predictions, the catch per unit effort (CPUE, kg/h), feeding habits and the significant differences between the specimens caught in different season, region and depth were also considered.
Özet (Çeviri)
m ÖZET Ege Denizi'nde dağılım gösteren“Sparidae”familyasına ait üç türü (Pagellus erythrinus, P. acarne ve Dentex macrophthalmus) biyolojileri ve beslenmeleri 1991- 1993 yıllan arasında mevsimsel olarak incelenmiştir. Çalışma örnekleri Ege Denizi'nin Türk karasuları ve Uluslararası sularından toplanmıştır. Sparidae familyası içinde önemli bir yer tutan bu üç türün mevsimsel, bölgesel ve vertikal dağılımları, erkek ve dişi bireyler arasında boy-ağırlık ilişkileri, mortalite oranlan, boy, yaş, eşey dağılımlan ve oranlan, büyüme parametreleri, gonad gelişimleri, gonadosomatik indeksleri, kondisyon faktörleri gibi temel biyolojik parametreleri hesaplanmıştır. Bunun yanında biyokütle tahminleri ve birim zamana düşen av miktarlan hesaplan, beslenme rejimleri ve farklı mevsim, bölge ve derinliklerde yakalanan örnekler arasında olası farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır.