Holocene environmental reconstruction of lake Bafa (SW, Anatolia) by statistical analyses of ostracod and benthic foraminifer assemblages
Bafa gölü (GB, Anadolu) holosen çevresel değişimlerinin ostracod ve bentik foraminifer topluluklarının istatistiksel analizler ile yeniden yapılandırılması
- Tez No: 538248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA AKÇER ÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sediman arşivleri, geçmiş ortam koşulları hakkında önemli bilgi sağlar ve bu koşulların araştırılmasında çeşitli belirteçler (ör. sediman özellikleri, jeokimya ve fosil toplulukları) yaygın olarak kullanılmaktadır. Dinamik kıyı ortamlarında, değişen süreçler belirteç yorumlarının karmaşık çevresel ortamların yeniden yapılandırmasında kullanımını zorlaştırır. Burada, GB Anadolu'da bulunan hafif tuzlu su ekosistemine sahip Bafa Gölü'nden alınan sediman karotuna ait belirteç analizlerini sunuyorum. Karot alınan sulak alanın başlangıçta Latmian Körfezi ile Ege Denizi'ne bağlantısı vardı. Fakat, Büyük Menderes nehrinin delta ilerlemesi nedeniyle bölge açık denizden izole edilmiş ve kapalı bir göl sistemi haline gelmiştir. Geçmiş kıyı çizgileri öncel çalışmalarda nehrin alüviyal yelpaze ve delta kısımlarından alınan sediman karotları üzerinde farklı yöntemler (ör. sedimantolojik, mikro-faunistik, palinolojik yöntemler) uygulanarak çalışılmıştır. Bu çalışmada, çoğunlukla hafif tuzlu su ortam çalışmalarında güvenilir ve kullanışlı belirteçler olan ostrakod ve bentik foraminifer mikrofosil topluluklarını kullandım. Bafa Gölü'nde 57 ostracoda ve 69 bentik foraminifer türü tespit ettim ve bunların sediman karotu boyunca oluşumlarını istatistiksel olarak değerlendirdim. İndikatör türlerin sınırlandırılmış hiyerarşik kümeleme analizi ve ekolojik özelliklerine dayanarak, Holosen'de Bafa Gölü'nde beş ayrı geçmiş ortam belirledim: (1) (8500 ± 160 - 6700 ± 250 GÖY- Günümüzden Önce Yıl) bazı sığ sularda yaşayan ostrakod türlerinin bulunuşu (ör. Loxoconcha rhombodei, Aurila convexa, Semicytherura sulcata) ek olarak marjinal deniz ortamlarında bulunan bentik foraminiferler (ör. Miliolinella labiosa, Rosalina obtusa, Parrina bradyi) (2) (6400 ± 175 - 3330 ± 430 GÖY) denizel ostrakod (ör. Xestoleberis prognata, Loxoconcha tumida, Paradoxostoma simile) ve bentik foraminifer (ör. Ammodiscus planorbis, Adelosina cliarensis, Adelosina laevigata) türlerinin varlığına sahip Akdenizel ortam (3) (2800 ± 340 - 2260 ± 50 GÖY) Akdeniz kıyısında yaşayan ostrakod türleri (ör. Bythocythere turgida, Cytheretta judaea, Costa punctatissima) ve bentik foraminiferler (ör. Brizalina spatluhata, Brizalina striatula, Bulimina elongata) ile ortaya çıkan kıyı denizel ortam. (4) (2200 ± 70 - 710 ± 95 GÖY) düşük oksijenli (ör. Cyprideis torosa, Limnocythere inopinata, Fabaeformiscandona pokoryni) ve denizel ostrakodların (ör. Aurila woodwardi, Sarsicytheridea bradii, Sarsicytheridea punctillata) ve Ammonia tepida, Quinqueloculina laevigata, Sigmoilinita edwardsi gibi bentik foraminifer türlerinin gözlemlendiği izole lagün ortamı. (5) (600 ± 80 – 55 ± 10 GÖY) hafif tuzlu su ortamı; düşük oksijenli hafif tuzlu su ortamlarında yaşayan Farbaeformiscandona wegelini and Darwinula stewensoni, gibi ostrakod türlerini ve düşük oksijenli hafif tuzlu su ortamlarını tercih eden Ammonia parkinsonia gibi bentik foraminifer türünün bulunması nedeniyle belirlenen yaş aralığı hafif tuzlu su ortamı olarak adlandırılmıştır. Ayrıca, türlere göre belirlenen geçmiş ortamları sediman karotuna ait μXRF analizlerinden elde edilen jeokimyasal değişkenlerle karşılaştırdım. Sayılan türlerin ve μXRF verilerinin kanonik uygunluk analizleri (CCA), Fe, K, Mn, Sr ve Ca / Ti içeriğinin, ostrakod ve bentik foraminifer türlerinin dağılımında istatistiksel olarak önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. hafif tuzlu su ortamında yaşayan türler buharlaşma oranının ve/veya karbonat çökeliminin artması ile değişen Ca/Ti anomalileri ile pozitif korelasyon gösterirken, izole lagün ortamında yaşayan türler gölsel ortamlardaki oksijen değişiminin belirtisi olan yüksek Fe içeriği ile ilişkilendirilmiştir. Mn ve K anomalileri, Mn-içeren sediman girdisi ve/veya göldeki oksijen değişimi ve tuzluluktaki artış ile ilişkili, genellikle kıyı denizel ortamlarda yaşayan türler ile ilişkili olduğu görülmüştür. Sığsu seviyesi veya tuzluluktaki artış ile ilişkilendirilen Sr veya Sr/Ca içerikleri genellikle denizel türlerle ilintilendirilmiştir. Bu nedenle, CCA sonuçlarının türlerin kümelenme analizleri ile oldukça uygun olduğu sonucuna varılabilmektedir. Sonuç olarak, ostrakod ve bentik foraminifer türlerinin detaylı tanımlanması ile türlere ait ekolojik özellikler ve çoklu-değişken istatiksel analizleri Bafa Gölü'nün son 8500 yılının paleo-çevre rekonstrüksiyonunun daha iyi anlaşılmasına katkı koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Sediment archives provide crucial information of paleoenvironmental conditions, and then various proxies (e.g. sediment properties, geochemistry, and fossil assemblages) have been commonly used for their investigations. In dynamic coastal environments, changing processes make the proxy interpretation difficult to reconstruct complex environmental settings. Here, I present proxy analyses of sediment core from Lake Bafa a brackish-water ecosystem situated in SW Anatolia. The coring site was initially connected to the Aegean Sea from so-called Latmian Gulf. However, due to the delta progradation of Büyük Menderes river, the site was isolated from the open sea and a closed lake system established. Paleoshorelines have been previously studied by applying different proxies (e.g. sedimentological, micro-faunistical, palynological methods) on sediment cores taken from alluvial fan and delta parts of the river. In this study, I mainly used the abundant microfossil assemblages of ostracoda and benthic foraminifera, which are reliable and useful proxies in brackish study sites. I identified 57 ostracoda and 69 benthic foraminifera species in Laka Bafa, and statistically evaluated their occurrence throughout the core. Based on constrained hierarchical clustering analysis and ecological properties of indicator species, I characterized five distinct paleoenvironments in Lake Bafa during the Holocene: (1) (8500 ± 160 – 6700 ± 250 BP) presence of some ostracod species living in shallow waters (e.g. Loxoconcha rhombodei, Aurila convexa, Semicytherura sulcata) plus benthic foraminifera species (e.g. Miliolinella labiosa, Rosalina obtusa, Parrina bradyi) living in marginal marine conditions, (2) (6400 ± 175 – 3330 ± 430 BP) full marine environment with the presence of marine ostracoda (e.g. Xestoleberis prognata, Loxoconcha tumida, Paradoxostoma simile) and benthic foraminifera species (e.g. Ammodiscus planorbis, Adelosina cliarensis, Adelosina laevigata) (3) (2800 ± 340 – 2260 ± 50 BP) coastal marine environment revealed by ostracoda species living in Mediterranean coast (e.g. Bythocythere turgida, Cytheretta judaea, Costa punctatissima) and benthic foraminifera (e.g. Brizalina spatluhata, Brizalina striatula, Bulimina elongata) (4) (2200 ± 70 – 710 ± 95 BP) isolated lagoon environment in which low-oxygen ostracoda (e.g. Cyprideis torosa, Limnocythere inopinata, Fabaeformiscandona pokoryni), marine ostracoda (e.g. Aurila woodwardi, Sarsicytheridea bradii, Sarsicytheridea punctillata) and benthic foraminifera (e.g. Ammonia tepida, Quinqueloculina laevigata, Sigmoilinita edwardsi) are found, (5) (600 ± 80 – 55 ± 10 BP) brackish water environment including some low-oxygen brackish ostracoda species such as Farbaeformiscandona wegelini and Darwinula stewensoni, and benthic foraminifera species of Ammonia parkinsonia who prefer low oxygen brackish water environments. In addition, I correlated the species-based paleoenvironments with geochemical variables obtained by μXRF analyses of sediment core. Canonical correspondence analyses (CCA) of counted species and μXRF data revealed that Fe, K, Mn, Sr, Ca/Ti and Sr/Ca contents have statistically significant role in the distribution of ostracoda and benthic foraminifera species. The species living in brackish environment have positive correlation with Ca/Ti anomalies changing with the increase in evaporation rate and/or carbonate precipitation, whereas the species in isolated lagoon environments are correlated with higher Fe content that is a possible indication for oxygen variation in the lake environments. Mn and K anomalies, indicators for Mn-bearing sediment input and/or oxygen variation in the lake and the increase in the salinity, are mainly correlated with the species in coastal marine environment. Sr or Sr/Ca contents as an indication for shallow-water level or increase in salinity are generally correlated with the species in marine environments. Hence, it can be concluded that CCA results are well-correlated with the clustering analysis of species. As a conclusion, the detailed identification of ostracoda and benthic foraminifera species with their ecological properties and multi-variate statistical analyses will certainly contribute the better understanding of the paleoenvironmental reconstruction of Lake Bafa for the last 8500 BP.