Bilgi ve iletişim teknolojilerinin mimarlık eğitimindeki rolü
The Functionalities of information and communication technologies
  1. Tez No: 101502
  2. Yazar: OSMAN SERHAT ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN MİMARİ TASARİM EĞİTİMİNDEKİ ROLÜ ÖZET Yapılan bu çalışma Bilgi ve iletişim Teknolojilerinin mimari tasanm eğitimindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital teknoloji çağında mimari tasanm eğitiminin gelecekte alıcağı yeni şekli belirlemek ve bunun hakkında tahminlerde bulunmaktır. Bu konu araştınlırken günümüzde kullanılan geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı noktalar üzerinde durulucak, buna karşı dijital yöntemlerin sunduğu alternatif çözümler tarbşılıcaktir. Geleneksel yöntemlerden, dijital yöntemlere geçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği incelenecek, bilgi ve iletişim teknolojilerinin dersliklere girişi konulanna değinilecektir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin günümüzde mimari öğretim kurumlannda genel derslerde, tasanm stüdyosunda, mimarlık tarihinde, çevresel performans derslerinde, yapım yönetiminde ve taşıyıcı sistemler derslerinde kullanımı konulan araştınlacak, bunlann uygulamalan hakkında somut örnekler verilip bu örneklerde kullanılan bilgi ve iletişim teknolojileri tartışacaktır. Sonrasında bilgi ve iletişim teknolojilerinin tasanm stüdyosuna girişi konusu incelenerek, kağıtsız tasanm stüdyosunun araçtan, kutlanılan arayüzler ve programtann neler olduğu hakkında bilgi verilecektir. Sanal tasanm stüdyosuna giriş yapılarak, ağ ve sanal doku ortamında yapılan ortak tasanm çalışmaları, geçmişde yapılmış olan ve günümüzde de sürekliliği devam eden örnek çalışmalarla anlatılmaya çalışılacak, sanal doku ve internet ortamının eğitisel amaçlar için kullanımı üzerinde durulacak, bunlann mimarlık ve tasanm eğitimine olan katkısı tartışılacaktır. Türkiye' deki belli başlı mimarlık fakültelerin mevcut durumu incelenerek, bilgi ve iletişim teknolojilerinin mimarlık ve mimari tasanm stüdyosu eğitiminde ne kadar kullandıktan araştınlacaktır. Bu amaçla mimarlık, inşaat mühendisliği, restorasyon ve ya şehir bölge planlama gibi bina yapımı ve tasanmını ilgilendiren herhangi bir bölümde öğrenimlerine devam eden, mimarlık eğitimcisi olan ve ya mezun olmuş ve uygulama alanında bu dalda çalışmakta olanlara yönelik bir anket yapılacaktır. Yapılan bu anketde mimarlık eğitimcilerine sorulan sorularla bilgisayara dayalı (dijital tasanm stüdyosu, bilgisayar programlama, vb. gibi) ders verip vermedikleri, bilgi ve iletişim teknolojilerini hangi derslerde kullandtklannı ve bu derslere karşı öğrencilerin ilgisinin ne kadar olduğu araştınlacaktır. Aynı anketin öğrencilere sorutacak olan kısmında ise bilgi ve iletişim teknolojilerinden derslerinde ne XIIkadar yararlandıklarını ve bunlann eğitimini hangi derslerde ne derecede aldıkları sorgulanacaktır. Son olarak da mimari uygulama yapan firmalara sorulan sorularla bilgi ve iletişim teknolojilerini iş hayatlannda ne kadar kullandıktan ve bu teknolojilerin eğitimini almış meslek adamına ne kadar ihtiyaç duydukları incelenecek, kendi personellerine bu teknolojilerin eğitimini vermeyi isteyip istemedikleri konusu araştinlacaktır. Anketin tüm kullancılara açık olan kısmında ise, katılımcıların hangi bilgisayar programlannı bildikleri, bunun eğitimini nerede ve ne zaman aldıktan, bunları iş hayatlannda etkin biçimde kullanıp kullanmadıkları araştırılacak, bilgi ve iletişim teknolojilerini ne ölçüde kullanabildikleri sorusuna yanıt aranacak, ileriye dönük beklentileri ve istekleri sorulacaktır. Tezin sonuç kısmında ise incelenen örnekler ışığında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin mimarlık fakültelerinde ve mimarlık derslerinde kısaca mimarlık eğitiminde gelecekdeki yerleri tartışılacak, dijital tasanma geçmenin tasanm eğitimine getirdikleri ve aynı zamanda götürdükleri incelenecek dijital tasanma geçerken yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bazı öneriler getirilecektir, ön tasanm, modelleme, animasyon, sanal gerçeklik gibi konulann dijital ve sanal tasanm stüdyolanndaki yerleri, sanal doku tabanlı ortak tasanmın geleceği hakkında tahminler yapılacaktır. xııt
Özet (Çeviri)
THE FUNCTIONALITIES OF INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES ON ARCHITECTURAL DESIGN EDUCATION SUMMARY This following study intends to research the functionalities of Information and Communication Technologies (ICT) on Architectural Design Education, to reconsider the new form of architectural education in the digital technology era and to make estimations for the future. During the exploration of these ideas, the inadequate issues of traditional design methods will be pointed out and the alternative proposals of the digital design solutions will be discussed. The introduction to information and communucation technologies for the architectural courses and classes will be studied and important facts that have to reconsidered through the change from traditional methods to digital methods will be highlighted. The use of information and communucation technologies in design studio, history of architecture, building environment, building technology, building construction management restoration classes will be dicussed and some example studies will be given and the use of information and communucation technologies in these examples will be investigated. On a later stage the introduction of information and communucation technologies to the design studio will be focused on, some information will be given about the tools of paperless design studio, interfaces and programs that are used. Virtual Desing Studio will be discussed, the collobrative design studies in web and network will be inquired, the studies that has been carried out in the past or that are still in progress today will be explored, the functionalities of web and internet for educational purposes and the contrubution of these to the architectural design education, are to be investigated. The situation in some of the leading Architecture Faculties in Turkey will be investigated and the use of information and communucation technologies in their classes will be explored. Also about this issue a questionnaire will be made to the people who are professional working, studying or giving education on architecure, building engineering, restoration, urban planing and design or any other departments concerning the building construction and design. In the questionnaire that will be carried out the educators will be questioned about how much they use these information and communication technologies in their XIVclasses and how much the students are intereseted in these subjects. The students will be questioned about to what extents and how much they get the education of information and communication technologies in their classes. The professional architectural practioners will be questioned about how much they use the information and communication technologies in their work, how much they need the staff that have been educated on these subjects and if they want to give these technologies education to their staff. The part the questionnaire that is concerning all the participants will be about which computer programs they know to use and when and how they have educated on these porgrams and if they can use it effectively in their professional work life or not will be questioned out, their aspects and comments about the future will be asked. In the final part of the Thesis, after all of these examples and studies that have been carried out and researched, the future position of information and communication technologies in architectural design education will be discussed, the positive and the negative issues of digital design will be cleared out, the important facte through the change from traditional methods to digital methods will be investigated, and some proposals will be made. Some estimations will be made about the position of issues like predesign, modelling, animation, virtual reality in the virtual and digital design studio and the future of web based collobrative design. xv