Baba adaylarının doğum ve ebeveynliğe hazırlanmasına yönelik mobil uygulamanın, doğum korkusu ve paternal bağlanmaya etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of mobile application for expectant fathers about preparation for birth and parenthood on fear of childbirth and paternal attachment
  1. Tez No: 1015029
  2. Yazar: BÜŞRA DEĞİRMENCİLER EYİDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SERÇEKUŞ AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı baba adayları için doğum ve ebeveynliğe hazırlığa yönelik geliştirilen mobil uygulamanın (BABBA), doğum korkusu ve baba-bebek bağlanmasına etkisinin incelenmesidir. Araştırma paralel, tek kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmaya 18 yaş ve üzerinde olan, en az ilköğretim mezunu, ilk defa baba olacak olan ve mobil uygulamayı kullanan 56 baba alınmıştır. Veriler, Tanışma Formu, Gebeler ve Eşleri İçin Doğum Korkusu Ölçeği ve Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İki grup sosyodemografik özellikler ve ön test ölçekleri açısından benzerdir. Müdahale grubu BABBA isimli mobil uygulamayı kullanmış, kontrol grubu ise rutin bakım almıştır. Müdahale grubundaki baba adayları altı hafta boyunca antenatal eğitim içeriklerine erişmiş ve uygulama üzerinden danışmanlık almıştır. Mobil uygulamayı kullanan baba adaylarının doğum korkusu puanları kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Paternal bağlanma puanları iki grupta da yükselmiş ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Baba adaylarının maternal ve fetal refah üzerindeki etkisi göz önüne alındığında; bilgi gereksinimlerinin karşılanması ve doğuma hazırlık sürecine aktif katılımlarının sağlanması önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, baba adaylarının doğru bilgiye erişimini sağlamak ve sosyal destek algılarını güçlendirmek amacıyla, içerikleri yetkin sağlık profesyonelleri tarafından geliştirilmiş özgün mobil sağlık uygulamalarının yaygınlaştırılması ve antenatal bakım protokollerine dâhil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the efficacy of mobile health applications specifically tailored for expecting fathers reducing the fear of childbirth and enhancing paternal attachment. The study was designed as a parallel group, single-blind, randomized controlled trial. Participants were invited to the study via social media announcements. The sample consisted of 56 first-time expectant fathers who were 18 years of age or older, held at least a primary school diploma, and actively engaged with the mobile application. Data were collected via the Sociodemographic Form, Fear of Birth Scale (FOBS), and Paternal Antenatal Attachment Scale (PAAS). At baseline, the groups were similar in terms of their sociodemographic characteristics and pre-test scores. The intervention group used the BABBA mobile application, while the control group received standard care. The intervention group received six weeks of antenatal education and counseling. Expectant fathers in the intervention group had significantly lower childbirth anxiety scores compared to those in the control group. Paternal attachment scores increased in both groups, and no statistically significant difference was found between the two groups. Considering the significant impact expectant fathers have on maternal and fetal outcomes, addressing their educational needs and facilitating their active participation in antenatal care is crucial. Ensuring expectant fathers' access to accurate information is vital for strengthening their social support. Consequently, mobile health applications developed by healthcare professionals should be widely promoted and officially integrated into antenatal care protocols.