Endodontide klorheksidin kullanımının bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmesi
Bibliometric analysis of chlorhexidine use in endodontics
- Tez No: 1015028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN CAN ÇANAKÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, endodontide klorheksidin kullanımına ilişkin yüksek atıf alan yayınların bibliyometrik özelliklerini değerlendirmek ve toplam atıf sayısı ile atıf yoğunluğunu etkileyen faktörleri incelemektir. Yöntem: Web of Science Core Collection veri tabanında Ekim 2025'te klorheksidin ile ilişkili terimler kullanılarak tarama yapılmıştır. Yayınlar toplam atıf sayılarına göre sıralanmış ve endodontide klorheksidin kullanımına doğrudan odaklanan en yüksek atıf almış 150 makale analize dahil edilmiştir. Yayın yılı, dergi, ülke, kıta, çalışma türü, çalışma alanı, dergi metrikleri, toplam atıf sayısı ve atıf yoğunluğu değerlendirilmiştir. Bibliyometrik ağların görselleştirilmesinde VOSviewer kullanılmıştır. Toplam atıf sayısı için negatif binom regresyon, atıf yoğunluğu için gamma dağılımlı genelleştirilmiş doğrusal model uygulanmıştır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, endodontide klorheksidin kullanımına ilişkin yüksek atıf alan yayınların bibliyometrik özelliklerini değerlendirmek ve toplam atıf sayısı ile atıf yoğunluğunu etkileyen faktörleri incelemektir. Yöntem: Web of Science Core Collection veri tabanında Ekim 2025'te klorheksidin ile ilişkili terimler kullanılarak tarama yapılmıştır. Yayınlar toplam atıf sayılarına göre sıralanmış ve endodontide klorheksidin kullanımına doğrudan odaklanan en yüksek atıf almış 150 makale analize dahil edilmiştir. Yayın yılı, dergi, ülke, kıta, çalışma türü, çalışma alanı, dergi metrikleri, toplam atıf sayısı ve atıf yoğunluğu değerlendirilmiştir. Bibliyometrik ağların görselleştirilmesinde VOSviewer kullanılmıştır. Toplam atıf sayısı için negatif binom regresyon, atıf yoğunluğu için gamma dağılımlı genelleştirilmiş doğrusal model uygulanmıştır. Bulgular: Yayınların büyük bölümü 2001–2010 döneminde yayımlanmıştır. En fazla yayın Journal of Endodontics ve International Endodontic Journal dergilerinde yer almıştır. Ülke düzeyinde Brezilya ve ABD öne çıkarken, çalışma türü açısından laboratuvar çalışmaları baskındır. En sık çalışılan alan antimikrobiyal etkinliktir. Çok değişkenli analizlerde yayın yaşı, JCI çeyrekliği, kıta ve referans sayısı toplam atıf sayısı ile; yayın yılı grubu, JCI çeyrekliği, kıta ve referans sayısı ise atıf yoğunluğu ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Endodontide klorheksidin literatürü ağırlıklı olarak antimikrobiyal etkinlik ve laboratuvar çalışmaları etrafında şekillenmiştir. Klorheksidinin klinik karşılığını değerlendiren iyi tasarlanmış klinik çalışmalara ihtiyaç devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the bibliometric characteristics of highly cited publications on the use of chlorhexidine in endodontics and to investigate the factors associated with total citation count and citation density. Method: A search was conducted in the Web of Science Core Collection in October 2025 using terms related to chlorhexidine. Publications were ranked according to total citation count, and the 150 most cited articles directly related to chlorhexidine use in endodontics were included in the analysis. Publication year, journal, country, continent, study type, study field, journal metrics, total citation count, and citation density were evaluated. Bibliometric networks were visualized using VOSviewer. Negative binomial regression was used for total citation count, and a gamma-distributed generalized linear model was used for citation density. Results: Most publications were published between 2001 and 2010. The majority of articles appeared in the Journal of Endodontics and the International Endodontic Journal. Brazil and the United States were the leading countries. Laboratory studies were the predominant study type, and antimicrobial activity was the most frequently investigated field. In multivariable analyses, publication age, JCI quartile, continent, and number of references were associated with total citation count, whereas publication year group, JCI quartile, continent, and number of references were associated with citation density. Conclusion: The literature on chlorhexidine use in endodontics is mainly centered on antimicrobial activity and laboratory-based research. Further well-designed clinical studies are needed to evaluate the clinical relevance of chlorhexidine in endodontic practice.