Kırsal bölgede yaşayan yaşlılarda Otago Egzersiz Programının düşme riski, denge ve kırılganlık üzerine etkisi
The effect of Otago Exercise Program on fall risk, balance and frailty in elderly living in rural areas
  1. Tez No: 1015038
  2. Yazar: BURHAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte düşme ve düşmeye bağlı komplikasyonlar önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Denge bozuklukları ve kırılganlık düşme riskini artıran temel faktörler arasında yer almakta, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan yaşlı bireyler sağlık hizmetlerine erişim güçlükleri nedeniyle daha fazla risk altındadır. Bu çalışma, Ekim 2025-Ocak 2026 tarihleri arasında Denizli ili Çivril ilçesi Işıklı Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireyler üzerinde yürütülmüştür. Randomize kontrollü çalışma tasarımı kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada çalışma grubu (n=86) ve kontrol grubu (n=93) olmak üzere toplam 179 katılımcı çalışmayı tamamlamıştır. Çalışma grubuna 12 hafta boyunca haftada 3 kez Otago Egzersiz Programı (OEP) uygulanırken, kontrol grubuna müdahale edilmemiştir. Katılımcıların düşme riski Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile, denge durumu Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile ve kırılganlık düzeyi Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ) ile başlangıçta, 1. ayda ve 3. ayda olmak üzere üç kez değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda 3 aylık müdahale sonrası çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler kaydedilmiştir. Çalışma grubunda ZKYT süresi başlangıçtaki 13,34±2,91 saniyeden 3. ayda 11,20±2,45 saniyeye düşerek 2,14±2,24 saniyelik anlamlı bir azalma göstermiştir (p<0,001). BDÖ puanında 2,07±4,95 puanlık anlamlı artış saptanırken (p<0,001), EKÖ puanında 0,97±1,57 puanlık anlamlı azalma gözlenmiştir (p<0,001). Kontrol grubunda ise bu parametrelerde anlamlı değişiklik kaydedilmemiştir. Sonuç olarak, OEP'nin kırsal bölgede yaşayan yaşlı bireylerde düşme riskini azalttığını, dengeyi iyileştirdiğini ve kırılganlık düzeyini azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the elderly population, falls and fall-related complications have become a significant public health problem. Balance disorders and frailty are among the main factors that increase fall risk, and elderly individuals living in rural areas are at greater risk due to difficulties in accessing health services. This study was conducted between October 2025 and January 2026 on individuals aged 65 years and older registered at the Işıklı Family Health Center in the Çivril district of Denizli province. Using a randomized controlled trial design, a total of 179 participants completed the study, consisting of a study group (n=86) and a control group (n=93). The study group received the Otago Exercise Program three times per week for 12 weeks, while no intervention was applied to the control group. Participants were assessed three times at baseline, at month 1, and at month 3 for fall risk using the Timed Up and Go Test, balance status using the Berg Balance Scale, and frailty level using the Edmonton Frailty Scale. As a result of the study, statistically significant improvements were recorded in the study group following the 3-month intervention. In the study group, the Timed Up and Go test duration decreased significantly from 13.34±2.91 seconds at baseline to 11.20±2.45 seconds at month 3, demonstrating a meaningful reduction of 2.14±2.24 seconds (p<0.001). A significant increase of 2.07±4.95 points was detected in the Berg Balance Scale score (p<0.001), while a significant decrease of 0.97±1.57 points was observed in the Edmonton Frailty Scale score (p<0.001). In the control group, no significant changes were recorded in these parameters. In conclusion, the OEP has been shown to reduce fall risk, improve balance, and decrease frailty levels in older adults living in rural areas.