Buyer Remedies in CIF Incoterms Covered Contract of Sale Under English Sales Law and The Vienna Convention on International Sale of Goods (1980)
İngiliz Satış Hukuku ve 1980 Tarihli Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (Viyana Konvansiyonu) Uyarınca CIF Incoterms Kapsamındaki Satış Sözleşmesinde Alıcının Hukuki Çareleri
- Tez No: 1015043
- Danışmanlar: DR. MOHD HWAİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Dundee
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
Özet
Ülkeler arasındaki ticari faaliyetlerdeki artışın bir sonucu olarak, Incoterms kurallarının kullanımı, satış sözleşmesinin tarafları arasındaki kültürel, dilsel veya ticari terim yorumlama farklılıklarının ortadan kaldırılması ve ortak bir uluslararası anlayışın sağlanması nedeniyle popüler hale gelmiştir. Özellikle deniz taşımacılığı, hem maliyetlerinin düşük olması hem de aynı anda daha fazla ürünün taşınmasına olanak tanıması nedeniyle ön plana çıkmıştır. Deniz taşımacılığı ile ilgili CIF Incoterms kullanımı satış sözleşmelerinde yaygınlaşmıştır. Bu durum, geleneksel satış sözleşmelerinin yorumlanmasına ek olarak, CIF Incoterms kapsamındaki satış sözleşmelerinin benzersiz yapısının hukuki bir perspektiften incelenmesini gerekli kılmıştır. Bu nedenle, Incoterms kuralları ile yasal mevzuat arasındaki ilişki, hukuki uyuşmazlıklarda tarafların karşılaşacağı yasal yaptırımları öngörebilmek için detaylı bir şekilde ele alınması gereken bir konudur. Bu tez, CIF Incoterms'in genel kapsamını ve CIF Incoterms kapsamındaki satış sözleşmesi uyarınca alıcının hukuki çarelerini hem İngiliz hukuku hem de CISG (Viyana Konvansiyonu) kapsamında karşılaştırmalı olarak inceleyecektir. Buna ek olarak, muayene ve bildirim, hukuki çarelere başvururken hak kayıplarının önlenmesi açısından alıcılar için usul sürecinin bir parçasıdır. Bu nedenle, bu prosedürler her iki hukuk sistemindeki farklılıklar ve benzerlikler dikkate alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in commercial activities between countries, the use of Incoterms rules has become popular due to the elimination of the cultural, language or commercial term interpretation differences between the parties of the sales contract and the provision of a joint international understanding. In particular, sea transportation has come to the fore as it is both low costs and allows more products to be transported at the same time. The use of CIF Incoterms related to sea transportation has become widespread in sales contracts. This situation, in addition to the interpretation of the traditional sales contracts, has made it necessary to scrutinise the unique structure of the CIF covered sales contracts from a legal perspective. Therefore, the relationship between incoterms rules and legal legislation is an issue that needs to be dealt with in detail in order to foresee the law sanctions that parties will face in legal disputes. This thesis will examine the general scope of CIF Incoterms and buyer's remedies under the CIF covered sales contract comparatively under both English law and CISG. Additionally, examination and notification are the part of procedural process for the buyers in terms of preventing loss of rights while applying to remedies. Therefore, these procedures will be examined by considering the differences and similarities in both legal systems.