İzmir kentinde mevcut otoparkların coğrafi bilgi sistemleri (CBS) tabanlı uygunluk analizi ve toplu taşıma sistemleri ile entegrasyonunun değerlendirilmesi
A GIS-based suitability analysis of existing parking facilities and evaluation of their integration with public transportation systems in İzmir
  1. Tez No: 1015068
  2. Yazar: MEHMET CAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORUÇ ALTINTAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir kentinde yer alan otopark alanlarının mekânsal dağılımı ve erişilebilirlik düzeyi, toplu taşıma sistemleriyle olan ilişkileri kapsamında ele alınmış; kentin optimum otopark yer seçimine yönelik bütüncül bir karar destek modeli geliştirilmiştir. Tezin ilk aşamasında yol üstü, yol dışı açık ve yol dışı kapalı otoparklar olmak üzere üç temel otopark türü analiz edilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) destekli ağ analizi yöntemiyle, 400 m ve 800 m yürüme mesafeleri esas alınarak mevcut otoparklara ait hizmet alanları tanımlanmış ve mevcut otoparkların toplu taşıma sistemleri ile olan erişilebilirlikleri mekânsal ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tezin ikinci aşamasında ise, otopark ihtiyacında belirleyici olan ulaşım sistemleri, kentin cazibe noktaları ve nüfus yoğunluğunu içeren yedi temel kriter Bulanık Üyelik fonksiyonu ile GIS ortamında sayısallaştırılmış ve Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemiyle mekânsal uygunluk analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, mevcut otopark altyapısının özellikle kentsel çekim merkezlerinde toplu taşıma ile bütünleşme açısından sınırlı kaldığını ve modelin belirlediği optimum uygunluk lokasyonlarıyla tam örtüşmediğini göstermektedir. Geliştirilen otopark uygunluk modeli, kentin kuzey, doğu, batı ve güney çeperlerindeki transfer noktalarında“Park Et-Devam Et”stratejisini destekleyen yüksek potansiyelli yeni otopark alanları tespit etmiştir. Bu çerçevede çalışma, sürdürülebilir kentsel ulaşım hedeflerine katkı sağlanabilmesi için otopark yer seçiminde geleneksel yaklaşımlar yerine, yaya erişilebilirliğini ve çok kriterli karar verme (ÇKKV) süreçlerini temel alan mekânsal veriye dayalı bir planlama yaklaşımının benimsenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the spatial distribution and accessibility levels of parking areas in the city of Izmir were examined within the context of their relationship with public transportation systems, and a holistic decision support model was developed for the optimum parking site selection in the city. In the first phase of the study, three fundamental types of parking facilities—namely on-street, off-street indoor, and offstreet outdoor parking—were analyzed. Through Geographic Information Systems (GIS)-supported network analysis, the service areas of existing parking facilities were defined based on walking distances of 400 m and 800 m, and their accessibility to public transportation systems was evaluated spatially and statistically. In the second phase of the thesis, seven primary criteria decisive in parking demand, which encompass transportation networks, urban attraction centers, and population density, were digitized in a GIS environment via Fuzzy Membership functions, and a spatial suitability analysis was performed utilizing the Analytic Hierarchy Process. The analysis results indicate that the existing parking infrastructure remains limited in terms of integration with public transportation, particularly in urban attraction centers, and does not fully overlap with the optimum suitable locations identified by the model. The developed parking suitability model identified high-potential new parking areas supporting the“Park and Ride”strategy at transfer points on the northern, eastern, western, and southern peripheries of the city. In this context, the study reveals that in order to contribute to sustainable urban transportation goals, a spatial data-driven planning approach based on pedestrian accessibility and Multi-Criteria DecisionMaking (MCDM) processes should be adopted in parking site selection, replacing traditional approaches.