Yapay zekâ ve hukuki akıl yürütme
Artificial intelligence and legal reasoning
  1. Tez No: 1015098
  2. Yazar: BEYZA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Literatürde yapay zekânın hukukta kullanılıp kullanılamayacağını inceleyen birçok araştırma bulunmaktadır. Fakat bu araştırmaların çoğu yapay zekâ ilişkin bir kavramsal çerçeve içermediğinden incelemeler, genellikle yapay zekâya ilişkin bazı ön kabullere dayanmaktadır. Bu tezin amacı, yapay zekâya ilişkin sağlam bir kavramsal çerçeve oluşturmak ve hukuki süreçlerde yapay zekâ kullanımının etkilerini tartışmaktır. Tezi araştırma sorusu, yapay zekânın çalışma biçiminin hukuki akıl yürütmeyle uyumlu olup olmadığıdır. Bu soruyu yanıtlamak için literatür taraması yöntemi benimsenmiş ve hem yapay zekâya hem de hukuki akıl yürütmeye ilişkin literatür eleştirel biçimde taranmıştır. Yapay zekânın çalışma biçiminin istatistiksel ve rastlantısal işlemlere dayandığı ve hukuki akıl yürütmeyle uyumlu olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca hukuki akıl yürütmenin sonucu olmayan bir hukuki görüşün muhataplarında kabul edilmeyeceği gösterilmiştir. Bu yüzden hukuki akıl yürütmeye dayalı çalışmayan herhangi bir yapay zekâ modelinin hiçbir hukuki süreçte kullanılamayacağına kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In literature, an overwhelming amount of research investigates the possibility of artificial intelligence (AI) use in legal processes. However, because many research studies lack a conceptual framework for AI, investigations often begin with some presuppositions about AI. The aim of this thesis is to establish a solid conceptual framework for AI and discuss the implications of AI usage in legal processes. The research question of the thesis is whether the working principle of AI is compatible with legal reasoning. In order to answer this question, the method of literary review is adopted, and the literature about both AI and legal reasoning is reviewed critically. It is found that the working principle of AI is based on statistical and random operations, and is not compatible with legal reasoning. It is also shown that if a legal opinion is not the result of a legal reasoning process, that opinion cannot be accepted by the audience. Therefore, it is concluded that any AI model that does not operate based on legal reasoning cannot be used in any legal processes.