Ceza hukuku açısından yapay zekâ
Artificial intelligence in terms of criminal law
- Tez No: 837117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapay zekâ, insan varlığına atfedilmiş olan doğal zekânın tam tersine, etkileşimli makinelerin ya da bilgi bilişim sistemleri tarafından meydana getirilen akıl yürütme, yargılama ve bunların tüm hepsini bir bütün olarak sonuçlandırabilme yeteneği olarak ifade edilmektedir. Yapay zekâlı varlıkların günümüz koşullarında bu denli artış göstermesinin yanı sıra kullanım alanlarında birbirleriyle veya insan varlığıyla girmiş olduğu etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkan zararlar aynı oranda artış göstermektedir. Lakin bu artış beraberinde yapay zekâlı varlıkların otonom davranışları ve fiillerinin sebebiyet verdiği zararlardan doğan özel bir yasal prosedür halen geliştirilmiş değildir. Ancak tartışmalı bir konu olan cezai sorumluluğun, yapay zekâlı varlıklar üzerinde uygulanabilirliği ve bu uygulanabilirliğin ne şekilde olacağı suç kavramının tanımından ve ceza hukuku genel teorileri açısından tamamlayıcı olup olmayacağı problemlerini ortaya çıkacaktır. Yapay zekâlı varlıkların hukuki durumları sebebiyle oluşabilecek suçlarda cezai sorumluluk açısından kimin/kimlerin sorumluğunun bulunacağı, ceza yargısı aşamasındaki faktörlerin neler olabileceği doldurulması gereken önemli boşluklar arasında varlığını sürdürmektedir. Bu ve bunun gibi pek çok sorunu çözmek amacı ile ileri sürülen görüşler ceza hukukunun ilkeleri ve temel kavramları çerçevesinde bu çalışmada incelenecek ve tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is expressed as the ability to reason, judge and conclude all of them created by interactive machines or information information systems, in contrast to natural intelligence, which is attributed to human existence. In addition to the increase in artificial intelligence in today's conditions, the damages that occur as a result of the interaction with each other or with the human presence in the areas of use increase at the same rate. However, with this increase, a special liability procedure has not yet been developed for the damages caused by the autonomous behaviors and actions of artificial intelligence entities. However, the applicability of the subject of criminal liability, which is a controversial subject, on artificial intelligence beings and the way this applicability will be determined, the definition of the concept of crime and whether it will be complementary in terms of general theories of criminal law will arise. Among the important gaps that need to be filled are who will be held responsible for the crimes that may occur due to the legal status of artificial intelligence assets and what the factors are in criminal proceedings. This problem and many other problems and vievs were put forword to solve these problems will be examined and arguad with in the fromework of criminal law principles and basic consepts.