Açık kaynaklar kullanılarak savaş zamanında haberlerin doğrulanması Al Jazeera'ya bağlı olan Sanad Ajansı ve 2023 yılında Gazze'deki İsrail savaşı haberleriyle ilgili bir vaka çalışması
Fact-checking news using open sources in wartime a case study of Al Jazeera's Sanad Agency and its coverage of the Israeli War in Gaza in 2023
  1. Tez No: 1015099
  2. Yazar: NISRIN ABOBAKER KHALIFA SULIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Haber medyasına olan şüpheci tavır dünya çapında arttıkça ve dijital araçlar giderek daha güçlü ve kullanılabilir hale geldikçe, muhabirler ve haber kuruluşları, sosyal medya da dahil olmak üzere kamuya açık verilere dayalı haberleri araştırdığı ve oluşturduğu bir ortam karşımıza çıkmakta. Bu yeni ortam proaktif tutum almakta çok yardımcı oluyor. Basında açık kaynakların kullanımı nispeten yeni bir kavram olmasına rağmen, özellikle kriz ve savaş zamanlarında yalan bilgi ve yanlış haberlerin yayılmasıyla bu kaynakların önemi arttığından, son zamanlarda gazetecilik araştırmaları internet üzerinden yayılan yalan haberlerin doğrulanması ile ilişkilendirilmiştir . İsrail'in Gazze saldırısından“tufan Al-Aksa Operasyonundan”bu yana, sosyal medyada kullanıcıları yönlendirmeye yönelik yoğun bir savaş yaşanmaktadır. Bu savaş, resmi ve gayri resmi kaynaklardan yayılan yalan haberler nedeniyle gazeteciler ve okuyucular için büyük zorluklar oluşturmaktadır. Araştırma, açık kaynakların, dolaşımdaki iddiaları doğrulamak için etkili bir araç olduğunu gözlemlemiştir. Bu çalışmada, İsrail'in Gazze savaşı sırasında geniş çapta yayılan çeşitli iddialarının doğrulanmasında Al Jazeera'nın Sanad ajansının nasıl açık kaynakları kullandığını inceleyecektir. Ayrıca, Sanad ajansının İsrail'in Gazze savaşı sırasında yayılan 500'den fazla yalan haberin kaynaklarını ve yayılma süreçlerini de analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In the current climate of growing skepticism towards news media globally, and with the increasing accessibility and effectiveness of digital tools, journalists and news organizations are taking a more proactive approach to open-source journalism. This practice involves the investigation and construction of stories based on publicly available data, including from social media platforms. Although the use of open sources in journalism is a relatively recent concept, it has become closely linked to thorough journalistic inquiries and the authentication of misinformation spread online. This is especially pertinent during times of crises and conflicts, where the importance of these sources is heightened due to the proliferation of fake news. The eruption of Operation Al-Aqsa Flood and the Israeli aggression on Gaza has resulted in a fierce battle on social media, with a deliberate effort to manipulate public opinion about events. The Israeli war on Gaza has presented significant challenges for journalists, particularly in the verification of news amidst a deluge of false information from both official and unofficial channels. Therefore, researchers have recognized the effectiveness of utilizing open sources for news verification after observing institutions and platforms employing this method to authenticate circulating claims. In this study, the researcher will delve into the evolution of open-source journalism and its application in verifying news during wartime, utilizing a case study centered on the Israeli war on Gaza and the specialized verification agency, Sanad Agency, affiliated with Al Jazeera Media Network. The study aims to examine several widely circulated Israeli claims during different periods since the war began and elucidate the method employed by Sanad Agency to verify these claims using open sources. Through the study, notable insights were gained regarding the origins of the proliferation of fake news during the Israeli war on Gaza, based on the review of over 500 instances of fake news monitored by Al Jazeera's Sanad agency .