Banka çalışanlarında estetik emek ve duygusal emek arasındaki ilişki: Isparta ili örneği
The relationship between aesthetic labor and emotional labor in bank employees: The example of Isparta province
- Tez No: 1015103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Isparta ilinde bankalarda görev yapan 102 çalışanın estetik emek davranışlarının duygusal emek ve alt boyutları üzerindeki etkisini incelemektedir. Bankacılıkta müşteriyle sürekli yüz yüze etkileşim ve kurumsal temsil zorunluluğu, çalışanlardan hem görünüm/beden sunumu hem de duygu gösterimi açısından belirli standartlara uyumu gerekli kılmaktadır. Araştırma nicel yaklaşımla yürütülmüş; basit tesadüfi yöntemle seçilen katılımcılardan anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Ölçümde 9 maddelik estetik emek ölçeği ile 13 maddelik duygusal emek ölçeği (sahte, iyimser ve gerçek davranış alt boyutları) kullanılmıştır. Veriler t-testi ve ANOVA ile demografik değişkenlere göre karşılaştırılmış; değişkenler arası ilişkiler korelasyon, etki düzeyi ise regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların estetik emek ve duygusal emek algılarının genel olarak orta düzeyde seyrettiğini; gerçek duyguların ifadesinin ise görece daha belirgin olduğunu göstermektedir. Regresyon sonuçlarına göre estetik emek, duygusal emeği anlamlı ve pozitif yönde yordamakta; ayrıca sahte, iyimser ve gerçek davranış boyutları üzerinde de pozitif etki göstermektedir. Cinsiyet ve medeni durum değişkenlerinde özellikle sahte duygu gösterimi boyutunda farklılaşmalar görülürken, genel olarak rol beklentilerinin standardize yapısı demografik farkların etkisini sınırlayabilmektedir. Araştırma, Isparta iliyle sınırlı olup veriler öz-bildirime dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of aesthetic labor behaviors on emotional labor and its sub-dimensions among 102 bank employees working in the province of Isparta. In banking, continuous face-to-face interaction with customers and the obligation to represent the organization require employees to comply with certain standards regarding both appearance/body presentation and emotional display. The research was conducted using a quantitative approach; data were collected via a questionnaire from participants selected through simple random sampling. Measurement instruments included a 9-item Aesthetic Labor Scale and a 13-item Emotional Labor Scale (with the sub-dimensions of surface acting, deep acting, and genuine acting). The data were compared across demographic variables using t-tests and ANOVA; relationships between variables were examined through correlation analysis, and the magnitude of effects was assessed via regression analysis. Findings indicate that participants' perceptions of aesthetic labor and emotional labor were generally at a moderate level, while the expression of genuine emotions was relatively more pronounced. Regression results show that aesthetic labor significantly and positively predicts emotional labor and also exerts positive effects on the dimensions of surface acting, deep acting, and genuine acting. While differences by gender and marital status were observed particularly in the surface acting dimension, the standardized nature of role expectations in banking may generally limit the influence of demographic differences. The study is limited to the province of Isparta, and the data are based on self-reports.