Velayetin kaldırılması
Removal of custody
- Tez No: 1015102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİ NAZLI GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türk Medeni Kanunu'nda (TMK) düzenlenen ve en ağır koruma tedbirlerinden biri olarak kabul edilebilecek velayetin kaldırılması müessesesini müstakil olarak ele almayı amaçlamaktadır. Çalışma konusuyla ilgili monografik eser sayısının azlığı, buna mukabil konuyla ilgili muhtelif yorum farklılıkları ve buna dayalı olarak ortaya çıkan yargı kararlarının varlığı, tez çalışmasının konusunun bu şekilde seçilmesine sebebiyet vermiştir. Tez çalışmasının konusunun öneminin de bu noktada kendini gösterdiğini ifade etmek mümkündür. Üç bölümden müteşekkil çalışmanın ilk bölümü medeni hukukta velayet kavramına ayrılmıştır. Bu başlık altında kavramın genel tarihçesi ve kapsamı, hâkim olan ilkeler ışığında irdelenmiştir. TMK'da düzenlenme şekliyle velayetin kaldırılması müessesesi, velayeti sona erdiren bir sebep olarak yer aldığından tezin ikinci bölümü velayetin sona ermesini genel olarak ele almaktadır. Bu başlık altında sona erme sebeplerinden biri olarak velayetin kaldırılmasına da yer verilmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümü ise velayetin kaldırılması usulüne ayrılmıştır. Bu bağlamda velayetin kaldırılması için görevli ve yetkili mahkemeler gibi temel düzenlemeler ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise bu üç bölümdeki teorik açıklamalar ve ilgili yargı kararları ışığında velayetin kaldırılması kurumuna ilişkin temel sorunlar ve muhtemel çözüm önerileri ele alınmıştır. Tezin bu yönüyle özgün sonuçlara ulaşması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine independently the institution of the removal of custody, which is regulated under the Turkish Civil Code and may be regarded as one of the most severe protective measures. The limited number of monographic studies on the subject, together with the existence of various interpretative divergences and the resulting judicial decisions, constituted the primary reasons for selecting this topic. It is possible to state that the significance of the thesis topic becomes particularly evident at this point. The study consists of three chapters. The first chapter is devoted to the concept of custody in civil law, within which the general historical development and scope of the concept are examined in light of the prevailing principles. Since the institution of the removal of custody, as regulated under the TCC, is classified as a ground for the termination of custody, the second chapter addresses the termination of custody in general. Within this framework, the removal of custody is also discussed as one of the grounds for termination. The third and final chapter focuses on the procedure for the removal of custody. In this context, fundamental regulations such as the competent and authorized courts for the removal of custody are examined. In the conclusion section, the principal problems relating to the institution of the removal of custody, as well as potential solutions, are analyzed in light of the theoretical explanations presented in these three chapters and the relevant judicial decisions. In this respect, the thesis aims to reach original conclusions.