Göç, kimlik, aidiyet: Amsterdam üzerine bir okuma
Migration,identity,belonging: A reading on Amsterdam
- Tez No: 1015109
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Küreselleşme, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası dönem bağlamında göçten uluslara uzanan bu çalışma, Hollanda'daki göçü ve göçün kimlik oluşumu ve aidiyet deneyimleri üzerindeki etkilerini inceliyor. Bu çalışmada göç, yalnızca fiziksel bir yer değiştirme olarak değil; bireysel ve kolektif hafızanın, bedensel deneyimin ve sosyal temsilin dönüştürüldüğü karmaşık bir süreç olarak ele alınıyor. Hollanda'nın çok kültürlü yapısı, kimliğin mutlak bir terim olmadığını, aksine göç karşısında dinamik olarak yeniden müzakere edildiğini ortaya koyarken, aidiyet kavramı ise kırılgan, geçici ve eksik olarak tartışılıyor. Göçmen bir sanatçının bakış açısıyla ele alınan bu tez, Hollanda bağlamında göç, kimlik ve aidiyetin tarihsel, kültürel ve sanatsal etkilerinin bütüncül bir değerlendirmesini sunmayı ve böylece sanatın hem kişisel deneyimin hem de kolektif hafızanın ifadesinde aracı rolünü vurgulamayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This study, which extends from migration to nations within the context of globalization, colonialism, and the post-colonial period, examines migration in the Netherlands and its effects on identity formation and experiences of belonging. In this work, migration is considered not merely a physical displacement, but a complex process in which individual and collective memory, bodily experience, and social representation are transformed. The multicultural structure of the Netherlands reveals that identity is not an absolute term, but rather a dynamically renegotiated concept in the face of migration, while the concept of belonging is discussed as fragile, temporary, and incomplete. This thesis, approached from the perspective of an immigrant artist, aims to offer a holistic assessment of the historical, cultural, and artistic impacts of migration, identity, and belonging in the Dutch context, thus highlighting the mediating role of art in the expression of both personal experience and collective memory.