Hamile kadınlarda aleksitimi ve bağlanma biçiminin prenatal bağlanmayla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between alexithymia, attachment style, and prenatal attachment in pregnant women
  1. Tez No: 1015108
  2. Yazar: İLAYDA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN AYDİN YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hamile kadınlarda aleksitimi ve bağlanma stillerinin prenatal bağlanma ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi 371 hamile kadından oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 28.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler parametrik testler kullanılarak analiz edilmiş; grup karşılaştırmaları ve değişkenler arası ilişkiler incelenmiş, yordayıcı etkiler basit doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde, aleksitiminin prenatal bağlanmayı anlamlı ve negatif yönde yordayan bir değişken olduğu belirlenmiştir (β = -.265, t = -5.267, p < .001, %95 Güven Aralığı [-.365, -.167]). Bu sonuç, duyguları tanıma ve ifade etme güçlüğü arttıkça fetüsle kurulan duygusal bağın zayıflayabileceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte, prenatal bağlanma ve aleksitimi düzeylerinin eğitim düzeyine göre anlamlı biçimde farklılaştığı; eğitim düzeyi arttıkça prenatal bağlanmanın arttığı ve aleksitimi düzeyinin azaldığı görülmüştür. Buna karşılık, daha önce düşük yapma ve tıbbi rahatsızlık varlığına göre araştırma değişkenlerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bağlanma stillerine ilişkin bulgular değerlendirildiğinde ise, bazı alt boyutların düşük iç tutarlılık katsayıları nedeniyle analize dahil edilememesi çalışmanın önemli bir sınırlılığı olarak öne çıkmaktadır. Analize dahil edilen korkulu bağlanma stili ile prenatal bağlanma arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, korkulu bağlanma ile aleksitimi arasında anlamlı ilişkiler saptanması, bağlanma örüntülerinin prenatal bağlanmayı dolaylı yollarla etkileyebileceğini düşündürmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde, mevcut bulgular prenatal bağlanmanın yalnızca biyolojik ve obstetrik değişkenlerle değil; annenin duygusal farkındalık düzeyi ve psikolojik özellikleri ile birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, prenatal bağlanmanın anlaşılmasına katkı sağlayarak gebelik sürecinde psikolojik değerlendirme ve müdahalelerin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between alexithymia, attachment styles, and prenatal attachment in pregnant women. The sample of the study consisted of 371 pregnant women. SPSS 28.0 package program was used for data analysis. The data were analyzed using parametric tests; group comparisons and relationships between variables were examined, and predictive effects were evaluated through multiple regression analysis. When the findings were examined, alexithymia was found to be a significant and negative predictor of prenatal attachment (β = -.265, t = -5.267, p < .001, 95% Confidence Interval [-.365, -.167]). This result indicates that as difficulties in identifying and expressing emotions increase, the emotional bond established with the fetus may weaken. In addition, prenatal attachment and alexithymia levels were found to differ significantly according to education level; as education level increased, prenatal attachment increased, while alexithymia levels decreased. In contrast, no significant differences were found in the study variables according to previous miscarriage experience or the presence of a medical condition. When the findings related to attachment styles were evaluated, the exclusion of some subdimensions from the analysis due to low internal consistency coefficients emerged as an important limitation of the study. No statistically significant relationship was found between fearful attachment style, which was included in the analysis, and prenatal attachment. However, the significant relationships found between fearful attachment and alexithymia suggest that attachment patterns may affect prenatal attachment through indirect pathways. Overall, the present findings indicate that prenatal attachment should be considered not only in relation to biological and obstetric variables, but also together with the mother's level of emotional awareness and psychological characteristics. In this respect, the study contributes to the understanding of prenatal attachment and draws attention to the importance of psychological assessment and interventions during pregnancy.