Çağdaş Türk resminde figür ve mekan
Figure and place in contemporary Turkish painting
- Tez No: 101511
- Danışmanlar: Y.DOÇ. GÜLBİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇAĞDAŞ TÜRK RESMİNDE FİGÜR VE MEKAN Aslıhan SÜRÜM Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Yrd.Doç. Gülbin KOÇAK Her sanat eseri bir çabanın, bir düşüncenin ve zorunlu bir sürecin ürünüdür. Sanatsal yaratma eylemi boyunca sanatçı, öznel yaşantısı ve sanatsal araçlar yoluyla bunları, kalıcı, görsel hale getirir. Sanat eserinin oluşum sürecinde görsel elemanlarla belirli ilkeler çerçevesinde düzenlenerek, eserin figür ve mekansal yapısını kurgularlar. Bu örgütlenme, bir eserin“sanat”niteliğini kazanması açısından zorunluluk ifade eder. Sanatçıya ve dönemine ait değerlerin çağdaş Türk resminde figür ve mekana etkisi, Türk resminin gelişim sürecinde de yansımalarını bulmaktadır. Figür ve mekan ilişkili resimlerin, Ortaçağ ve Rönesans resmine kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Aynı düşünüş çizgisinde birleşen sanatçılar, figür-mekan ilişkili sanat yapıtı üretmişlerdir. Figür ve mekan konulu resimler ve bu doğrultuda çalışan sanatçılar daima içinde yaşadıktan toplumdan etkilenir, ruhsal, öznel yapılarını estetik değerler ve beğeniler ile birleştirerek zengin bir biçem içerisinde sunarlar. Figür ve mekan konulu resimlerin, 1883 yılında kurulan Sanayi-i Nefise Mektebi ile temelleri atılmıştır. Aralarında Osman Hamdi Bey gibi ünlü ressamların da bulunduğu bu okul sanatçıları, figür-mekan konulu resimler üretmişlerdir. Türk resminin son döneminde, farklı üslup çabalarıyla adım duyuran sanatçı sayısında belirgin bir artış gözlenmekte, bu durum çok yönlü eğilimleri de beraberinde getirmektedir. Geniş bir uygulama alamnı oluşturan bu eğilimler ve bireysel yaklaşımlar, figür ve mekan yaklaşımlarını farklı, çağdaş yorumlara dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Each artistic work is an outcome of an effort, a thought and a necessary process. During the act of an artistic creation, the artist renders them lasting and visual, throughout his subjective life and the artistic means. In the formation, process of an artistic work, the artist sets up the flgural and spatial structure of the work by organizing the visual elements in a framework of certain principles. This organization is necessary for a work to be qualified as the“art”. In painting there are two important factors that influence the formation of the concepts of the human and place figures: one of them is the artist's spiritual and subjective structure, and the other is the aesthetic values and tastes of the period in which one lives. Influence of the values of the artist and period on the human and place figures in the contemporary Turkish painting finds its reflections in the development process of the Turkish painting as well. It's known that the history of the paintings with the human and place figures stretches back to the mediaeval and renaissance painting. Different artists having similar thoughts and styles have created such paintings. Paintings with the human and place figures, and artists working in this direction are influenced always by the society in which they live. By associating their spiritual and subjective structure with aesthetic values and tastes, they present them in a wealthy style. The foundations of paintings with the human and place figures were laid with The School of Fine Arts established in 1883. Artists of this school, such as Osman Hamdi Bey, produced paintings with the human and place figures. In the recent period of the Turkish painting art, an evident increase is being observed in the number of artists who get their names heard of, through their efforts for different styles, and this situation brings along multilateral tendencies too. These tendencies and individual approaches, which constitute a wide field of application, transform their flgural and spatial approaches into contemporary interpretations.