1970 sonrası resim sanatında insan figürü: Yeni yaklaşımlar ve uygulamalar
Human figure in painting art after 1970: New approaches and applications
  1. Tez No: 543998
  2. Yazar: MEHMET HAKAN KAMAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma Batı resim sanatında 1970 sonrası figür resminde öne çıkan temsilcilerin çalışmalarında kullandıkları dil, duygu aktarımı, mekan kurgusu, iç-dış gerçeklik gibi anlatımlarda görülen çeşitlilik üzerinedir. Rönesans'la birlikte anatomik olarak incelenen insan bedeni idealize edilerek en mükemmel görünümüne kavuşmuştur. Değişen gerçeklik anlayışıyla insan figürü ideal formundan uzaklaşarak farklı yorumlar ve çeşitlilik içinde ele alınmaya başlanmıştır. Sanatçılar, güçlü, bireysel anlatımlarıyla duyguların ön planda olduğu, şekli bozulmuş insan imgelerini öznel ve kişisel bir anlatımla güçlü renkler ve dinamik kompozisyonlar içinde ele almışlardır. Figürün nesnel gerçekliği yerine onların yeni görüntüleri ve anlamları ortaya çıkartılmıştır. Kabul gören doğalcı yaklaşımlardan uzaklaşan sanatçılar Kübizm, Fovizm, gibi 20 yy'da ortaya çıkan modern sanat akımlarıyla insan figürünü parçalı bir yapı içinde canlı renkler, serbest fırça darbeleri içinde yorumlamışlardır. Bilinç, bilinçaltı, hayal, fantezi dünyası akıl ve mantıkla yüzleştirilerek, yeni bir özgürleştirmeye kucak açılmıştır. Toplumsal tüketimle birlikte sanatçı reklamlar ve çizgi filmlerden etkilenerek insan figürü Benday noktacıkları içinde resmedilmiştir. Minimalizm ve Kavramsal sanata tepki olarak 1970'lerde ortaya çıkan Yeni Dışavurumcukla resim yapmanın yeniden canlandığı bir döneme tanıklık etmekteyiz. Otobiyografik öğelerin, kişisel mitolojilerin, betimsel anlatımın önem kazandığı yapıtlarla“figüratif şövale resmi”ne yeni bir dönüş yapılmıştır. Yeni Dışavurumculukla çağdaş resim sanatında figür ve figürün yorumlanması önem kazanmıştır. Tekrardan sanatta resme dönüş eylemi görülmektedir. Bu yeni yaklaşımlar, sanatçı eserleri üzerinden incelenmiştir. Francis Bacon, Georg Baselitz, Anselm Kiefer, Sandro Chia, Enzo Cucchi, Francesco Clemente, Eric Fischl, Gerhard Richter, Rainer Fetting, Chuck Close, Julian Schnabel, Marlene Dumas, David Hockney, Frank Auerbach, Lucian Freud, Elizabeth Peyton, Peter Doig Jenny Saville bu kapsamda ele alınan sanatçılardandır. Çalışma aynı zamanda benlik, otobiyografik etkiler, içsel yaşantıların dışavurumu ile yapılan resim, desen ve heykel çalışmalarını içermektedir. İçsel duyumların ön planda olduğu bu çalışma serisinde önemsiz olarak görülen her şeyde insanın bıraktığı izler, anılara vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art has been in daily human-nature communication from the early ages when it emerged. It is seen that the human figurine is at the beginning of the topics that are most discussed during the history of painting. The figure handled in the pictures; Periodical, historical, meaning and concept changes. Interrogating the search for reality in the history of painting is a very long process. With the New-Expressionist view emerging in response to Minimalism and Conceptual Art in the 1970s, the figure, body and human body made a comeback. At the same time, the concept of human figurine in the most free form, and at the same time conceptually questioned the new approaches, Space constructions, alienation, descriptive figures, coincidental phenomena. It is the theoretical explanation of the language, internal and external reality, autobiographical features and body-simplification concepts which are used in the works of representative figures in post-1970 Contemporary Western Art. In today's painting art, it is seen that concepts such as figure, body, body are exhibited with different approaches and coincidental phenomena. It is seen that the figures reflected in the pictures reveal their new reality with the objective reality. Apart from traditional subjects, artists have produced works with new styling in temporary color and light games. The figurine in today's picture seems to be questioned about the concept that even the body carries real meaning. The most striking interpretations of the human body on the meaning of the phenomena found incidentally in the pictures and the concept loaded on them have been realized in this period. In the figures, the concepts have been loaded out of the ordinary and out of the existing ones. They go through the process of nudity, soul cleansing, pollution, self-confidence of being, the inevitability of disappearance, and the blending of emotions. In this article I have written, it is to be investigated on the basis of scientific methods and transmit it to the next readers. In many currents, the position was researched and discussed with the example artist and compared to his own applied works.