Modernizmi hazırlayan sanat hareketlerinin afiş tasarımına etkileri
The Effects of arts movements that prepared the bases of modernism on poster design
  1. Tez No: 101510
  2. Yazar: HALİT TURGAY ÜNALAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MODERN SANAT HAREKETLERİNİN AFİŞ TASARIMINA ETKİLERİ Halit Turgay ÜN ALAN Resim-İş Eğitimi Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Yrd. Doç. Mustafa TOPRAK Afiş tasarımı, Yirminci yüzyıl başlarından itibaren günümüze kadar geçen zamanda gösterdiği büyük değişim ve gelişimlerle grafik tasarım alanının en önemli öğelerinden biri olmuştur. Kitlelere plastik sanatlar yoluyla mesaj veren afiş, kültürel yaşamın göstergesi ve toplumların gereksinimidir. Bu çalışmanın amacı, Modemizmi hazırlayan sanat hareketlerinin afiş tasarımına olan etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, yaratıcılık ve tasarım ayrıntılı olarak incelenmiştir. İzleyen bölümlerde, afiş sanatı tanımlanmış ve tarihi gelişimi üzerinde durulmuş, modemizmi hazırlayan sanat hareketlerinin afiş tasarımına olan etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma kaynak tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Modemizmi hazırlayan sanat hareketleri içerisinde, afiş, görsel anlatım yoluyla kurulan kitlesel iletişimin başlıca unsurudur. Afişte kullanılan renk, çizgi, simge, resim, tipografi gibi temel öğeler afişin ortaya çıkışından günümüze, ilerleyen teknolojiye paralel olarak hızlı bir gelişim göstermiştir. Toplumsal yaşam biçimlerinin gelişmesi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yeni boyutlar kazanması, kültürel etkinliklerin kitlelere doğru yaygınlaşması ve görsel iletişime olan ilginin artması da, afiş sanatının gelişim sürecini hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Poster design has been a critical component of graphic design since the beginning of twentieth century. Poster which gives message to masses by means of fine arts is the indicator of cultural life and demand of societies. The purpose of the study is to discuss the effects of arts movements that prepared the bases of modemisim on poster design. In this sense creativity and design were examined in detail. In the following chapters, poster arts were defined, historical development process was examined and effects of arts movements that prepared the bases of modernisim on poster design was researcked.The study was realisd by means od literature review. Poster among the arts movements that prepared the bases of modernisim is the main component of massive communication constructed by visual epression. The colors, lines, images, pictures and tipographies used in posters has developed parelleling to the tecnhnology since the time of Arts and Crafts. The development of new social forms, the new dimensions in economical and cultural relatrionships, the expansion of cultural activities through masses and increases in the in the interest for visual communication has been some parameters that has accelerated the development of poster arts.