Ortaokul öğrencilerinin 3 boyutlu cisimler konusundaki hata ve kavram yanılgılarının giderilmesinde teknoloji destekli öğretimin rolü
The role of technology-enhanced instruction in correcting errors and misconceptions among middle school students regarding 3-D objects
- Tez No: 1015127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA HANGÜL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
3 boyutlu cisimlerin soyut yapısı gereği, öğrenciler bu yapıları zihinlerinde canlandırmada zorlanmakta ve 2 boyutlu temsilleri 3 boyutlu zihinsel yapılara dönüştürememekten kaynaklanan hata ve kavram yanılgılarına düşmektedirler. 3 boyutlu cisimler konusunun öğretiminde teknoloji entegrasyonu, öğrencilerin döndürme, çevirme, sürükleme vb. gibi manipülasyonlar aracılığıyla öğrencilerin kavramsal anlamalarına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin üç boyutlu cisimler konusuna ilişkin hata ve kavram yanılgılarını belirlemek ve teknoloji destekli öğretim uygulamalarının söz konusu yanılgıların giderilmesindeki rolünü incelemektir. Çalışma, nitel eylem araştırması olarak yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 21 tane 7. sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin 3 boyutlu cisimler konusuna ilişkin hata ve kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından“Teşhis Testi”geliştirilmiş ve aynı zamanda yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Öğrencilerin hata ve kavram yanılgıları belirlendikten sonraki uygulama süreci, okulun bilgisayar laboratuvarında toplam 8 ders saati süresinde gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler bilgisayarlarında bireysel çalışmalarını sürdürürken, araştırmacı da aynı uygulamaları akıllı tahtada ilgili yönergeleri görselleştirerek, öğrencilerin süreci takip etmelerini ve aktif katılımlarını sağlamıştır. Uygulama sonrasında teşhis testi öğrencilere tekrardan uygulanmış, öğrencilerin Test 1 ve Test 2' ye vermiş oldukları yanıtlar“içerik analizi”yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin 3 boyutlu cisimlerin köşe, ayrıt ve yüz gibi temel özelliklerini belirlerken görünmeyen yüzleri göz ardı ettikleri ve bu cisimleri isimlendirirken 2 boyutlu şekiller ile ayırt edemedikleri görülmüştür. 3 boyutlu cisimlerin açınımını çizerken zihinde canlandırmada güçlük çektikleri ve bu sebeple eksik parça çizdikleri ya da soruları yanıtsız bıraktıkları belirlenmiştir. Son olarak yüzey alanının“kaplama”ve hacmin“katmanlandırma”anlamlarının öğrenciler tarafından içselleştirilemediği ve formülleri birbirinin yerine kullandıkları görülmüştür. Teknoloji destekli öğretim sonrasında, öğrencilerin yanıtlarının değiştiği ya da boş bıraktıkları soruları yanıtladıkları görülmüştür. Öğrencilerin test 1 ve test 2 yanıtları karşılaştırılarak“giderilen kavram yanılgısı / bilgi eksikliği”olarak kodlanmıştır. Bunların yanı sıra bazı öğrencilerin hata ve kavram yanılgılarını halen sürdürdükleri görülmüştür. Bu öğrenciler de“giderilemeyen kavram yanılgısı / bilgi eksikliği”ve“kısmen giderilen kavram yanılgısı / bilgi eksikliği”olarak kodlanmıştır. Öğrenciler teknoloji destekli öğretim sürecine yönelik yapılan görüşmelerde, teknolojik etkinliklerin görünmeyen yüzleri görselleştirmeyi sağladığını, yüzey açınımlarını görerek yüzey alanı hesaplamalarını ve boş kutuları birim küplerle doldurmanın hacim hesaplamalarını kolaylaştırdığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Due to the abstract nature of 3D objects, students struggle to visualize these structures in their minds and encounter errors and misconceptions arising from an inability to convert 2D representations into 3D mental structures. Technology integration in the teaching of 3D objects enables students' conceptual understanding through manipulations such as rotating, turning, dragging, etc. In this context, the purpose of the research is to identify the errors and misconceptions of 7th-grade students regarding 3D objects and to examine the role of technology-supported instructional practices in remedying these misconceptions. A qualitative action research method was adopted in the study. A total of 21 7th-grade students participated in the study. To identify students' errors and misconceptions regarding 3D objects, a“Diagnostic Test”was developed by the researcher, and semi-structured interviews were also conducted. After the students' errors and misconceptions were identified, the implementation process was carried out in the school's computer laboratory over a total of 8 lesson hours. While students continued their individual work on their computers, the researcher ensured that students followed the process and participated actively by visualizing the relevant instructions on the smart board. Following the implementation, the diagnostic test was re-administered to the students, and the answers given by the students to test 1 and test 2 were analyzed using the“content analysis”method. It was observed that while determining the basic features of 3D objects such as vertices, edges, and faces, students ignored hidden faces and could not distinguish these objects from 2D shapes when naming them. It was determined that they had difficulty visualizing the nets of 3D objects and, for this reason, drew missing parts or left questions unanswered. Finally, it was observed that the meanings of“covering”for surface area and“layering”for volume were not internalized by the students, and they used the formulas interchangeably. After technology-supported instruction, it was observed that students' answers changed or they answered the questions they had previously left blank. The answers in test 1 and test 2 were compared and coded as“remedied misconception / lack of knowledge.”In addition, it was observed that some students still maintained their errors and misconceptions. These students were coded as“unremedied misconception / lack of knowledge”and“partially remedied misconception / lack of knowledge.”In the interviews conducted regarding the technology-supported instruction process, students stated that technological activities enabled the visualization of hidden faces, and seeing the surface nets facilitated surface area calculations while filling empty boxes with unit cubes facilitated volume calculations.